Jak docílíme bohatého kvetení vánočních kaktusů

Rate this post

Vánoční kaktusy nám od listopadu předvádějí krásu svých květů ve spoustě půvabných barev. Nejběžnější je červená, ovšem neméně půvabné jsou i bílé nebo lososově zbarvené květy. Užívat si této kvetoucí krásy můžeme co nejdéle, jestliže dopřejeme vánočním kaktusům takové podmínky, na které jsou zvyklé.  Schlumbergera 2Není kaktus jako kaktus

Vánoční kaktus (Schlumbergera) nasazuje svá poupata obvykle již od podzimu. Nejčastěji od poloviny listopadu. Označení kaktus u této rostliny vás může zmýlit v tom, že rostlině vyhovuje suché a teplé prostředí. Ve skutečnosti však vánoční kaktus potřebuje spíše neustále vlhkou půdu a chladnější prostředí. Schlumbergera ocení i mlžení, ale k tomu použijte vždy pouze odstátou vodu.

Dodržujte období vegetačního klidu

Jakmile schlumbergera odkvete, tedy v době jejího vegetačního klidu, musíme snížit rostlině zálivku a ukončit na čas její přihnojování. Co se zálivky týče, je nejvhodnější použít dešťovou, nebo alespoň měkkou odstátou vodu. V době vegetačního klidu je nutné zálivku omezit. Od konce srpna je dobré kaktus ponechat třeba na chladnější chodbě a zalévat jej již pouze 1x týdně.

Jaké je vhodné stanoviště

Volba nevhodného stanoviště může mít za následek shazování nasazených poupat. Především schlumbergera nesmí stát v průvanu. Jestliže je kaktus opakovaně vystaven průvanu, může shodit všechna poupata. S květináčem se nemá v době květu hýbat ani ho otáčet, nebo celou rostlinu kamkoli přemisťovat. Právě tím bychom rostlině změnili světelné podmínky. Důsledkem je poté stres, kterému je rostlina vystavena a následuje opad květů.

Schlumbergera 1Světelné podmínky 

Životní rytmus této rostliny mohou narušit i malé zdroje světla, jako například pokojové lampičky a lustry. Jedná se totiž o krátkodenní rostlinu. To znamená, že se jí daří tam, kde v průběhu večera a noci zůstane na neosvětleném místě. Malý počet slunných hodin v průběhu zimy nám dovoluje ponechat schlumbergeru na jižním okně. Přímé slunce však pro vánoční kaktus také není dobré.

Jak je to s teplotou

V místnosti, kam jste vánoční kaktus umístili, by neměla kolísat teplota. Schlumbergera je původem z deštných lesů a ještě než začne kvést, ocení stálou teplotu okolo 20°C. V teplejším prostředí, v době kvetení zaléváme přibližně 2 x týdně.

Chystáte-li se právě nyní na nákup vánočního kaktusu, nechejte si jej dobře zabalit. Pokud by poupata při transportu namrzla, mohla by všechna opadat.

Text: Zuzana Bohdalová