Jak čistit a udržovat dřevěnou podlahu

Rate this post

Jste příznivci přírodních materiálů a upřednostňujete opravu dřevěných podlah před jejich výměnou za jiné modernější materiály? Pak pro vás máme užitečné rady, jak se popasovat s nečistotami dřevěných podlah a jak provádět jejich údržbu.

Jak na běžnou údržbu

Podlahy ze dřeva nemusí s věkem ztrácet na své atraktivnosti, často je tomu spíše naopak. Ať už se jedná o plovoucí dřevěné podlahy nebo podlahy z masivu, jejich běžnou údržbu zajišťujeme stíráním vlhkým mopem. Pochopitelně se dá použít i vysavač, s nímž pracujeme jako bychom vysávali koberec. Průběžně podlahu vytíráme vlažnou vodou s obsahem tekutého mýdla určeného na dřevěné podlahy. Pro obnovu hedvábného vzhledu použijeme nátěr z koncentrátu tekutého mýdla. Po zaschnutí vyleštíme plochu podlahy bavlněným hadrem.

Jak na podlahy napuštěné olejem

Máme-li podlahu napuštěnou olejem, ošetřujeme ji po dobu celého měsíce pouze vlhkým mopem bez přídavku mýdla anebo ji vysáváme. Silně znečištěné podlahy anebo místa, která jsou výrazně ochozená, lze znovu po třech měsících natřít tenkou vrstvou oleje. Takto natřená vrstva je již po 24 hodinách pochozí. Doporučujeme se vyhýbat při stírání umělým materiálům. Ty totiž rozedírají ochrannou vrstvu.

Co s lakovanými podlahami

Lakované podlahy se voskují a leští, a to kdykoli se projeví známky opotřebení. Obvykle se k tomuto kroku přistupuje 1 x až 2x ročně. Ideální je k tomu použít tekutý vosk, který nevytváří nadměrné vrstvy vosku a navíc podlahu i čistí. Jakmile je podlaha navoskovaná, vyleštíme ji. Můžeme to provést dvěma způsoby, buďto pomocí elektrické leštičky, nebo ručně bavlněným hadrem. Staré zbytky vosků vyčistíme pomocí směsi 10 litrů vody a ½ litru přípravku Fenomox. Podlahu nejdříve omyjeme vzniklým roztokem a necháme roztok působit, dokud se vosk nebo špína nerozpustí. Následně podlahu zlehka vydrhneme kartáčem namáčeným do čisté vody.

Jak se zbavit škrábanců na podlaze

Na škrábance naneseme pastový vosk a podlahu poté vyleštíme. Je-li poškození podlahy rozsáhlejší nebo hlubší, můžeme podlahu lehce obrousit. Následně dřevěnou podlahu opatříme obvyklou povrchovou úpravou. Po obroušení však může dojít ke vzniku barevných odchylek, jejichž stupeň závisí na oxidaci podlahy.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

250 total views, 2 views today