JAK CHYTŘE A EFEKTIVNĚ OMÍTAT (SANACE/REKONSTRUKCE / NOVOSTAVBY)

LIŠTOVÝ OMÍTNÍKOVÝ SYSTÉM

Velice často se zejména u starších objektů při rekonstrukci setkáváme s problémem křivých zdí. Po otlučení staré omítky zjistíme, že nerovnost zdí i jednotlivých cihel je taková, že jednoduše nemůžeme použít standardně prodávané omítníky, neboť těmi nedocílíme vyrovnání větší plochy zdi. V takovém případě přistupujeme k náročné a časově zdlouhavé standardně používané metodě vyrovnání zdí pomocí hřebíkové sítě přetvořené v strhávací pásky. Vytvoření hřebíkové sítě, nahození terčů z malty, jejich zaschnutí, spojení terčů do pásků a opětovné čekání na zaschnutí je otázka celého dne, takže k samotnému omítání lze přistoupit většinou až následující pracovní den.

Na trhu se nyní objevil český výrobek, který jednoduchým a efektivním způsobem nabízí pomoc při omítání jak rekonstruovaných objektů tak nově postavených. Lze jej aplikovat na jakékoliv pevné podklady, tedy zejména cihly, kámen, beton apod. Lištový omítníkový systém se skládá z nerezových ocelových lišt jaklového průřezu, jejichž připevnění na stěnu vedle sebe nám pomůže vymezit požadovanou rovinu, tedy vlastně tloušťku omítky. Lišty se zavěšují svými zámkovými otvory na obyčejné vruty upevněné do cihly bez hmoždinek. Pomocí aku-šroubováku pak utahováním či povolováním vrutů snadno a rychle nastavíme jednotlivé lišty do požadované roviny. Protože lišty po omítání vyjmeme z omítky, lze je používat opakovaně.

_DSC4164

Variabilita omítané plochy

Lištový omítníkový systém nijak neklade limity toho, jak velkou plochu chceme omítat. Při dostatečném počtu lišt je možné před omítáním najednou vyrovnat celou místnost. Lišty, které jsou dodávány v délkách 200 cm, 100 cm a 50 cm, lze navíc libovolně stavět nad sebe díky spojkám. Je možné tak nejenom omítat místnosti s nadstandardní výškou stropu, menší lišty nám umožňují též vyrovnat prostory nad okny, dveřmi, případně pod parapety. Variabilitu omítané plochy také ocení ti, kteří omítají velké plochy – fasády domů, štíty apod. Před omítáním lze nastavením lišt vyrovnat libovolně velkou plochu a zabránit tak možný zlomům, schodům apod. pokud zdivo není dostatečně rovné.

10nastavene listy celkove

Strojové omítání

Popisovaný výrobek může být též velkým pomocníkem při strojovém omítání. Stejně jako u manuálního nahazování malty, lištový omítníkový systém umožní v krátkém čase připravit požadovanou rovinu pro strojové omítání. Zejména u rekonstruovaných historických objektů s přirozenou křivostí zdí bude tento způsob přípravy zdí velkou úsporou času a tak i peněz.

7listy s omitkou

Přesný pravý úhel

Krom jiného umožňuje lištový omítníkový systém vytvořit přesnou kolmost omítek dvou stěn. Jak víme, kolmost je naprosto esenciální pro správnou aplikaci obkladů a také při vybavování místností pravoúhlým nábytkem do rohů místnosti, pouze tak předejdeme nevzhledným spárám mezi obklady nebo nutnosti použít dodatečné lišty k nábytku zakrývající mezery v důsledku rozbíhajících se stěn.

_DSC4277

Novostavby

U novostaveb (resp. u zcela rovných zdí) je možné použít lištový omítníkový systém s minimální tloušťkou omítky 10 mm (tj. tloušťka lišty bez použití vymezovacích podložek). Oproti klasickým plechovým omítníkům má lištový omítníkový systém jednu zásadní výhodu a tou je ekonomická návratnost. Zatímco klasické omítníky zůstávají pod omítkou, lišty lištového omítníkového systému po omítnutí vyjmeme a používáme dále. Ekonomický smysl takové investice je pak více než zřejmý.

10 stena omitnuta_2

 

monolu.cz