Jak a čím osadit studnu v zahradě

Rate this post

Máte na zahradě, nebo na pozemku starou studnu, která už je nefunkční, ale vy se s ní i tak nechcete rozloučit? Považujete ji za místo natolik specifické, že se jí nechcete zbavit? Pak máme právě pro vás několik nápadů, jak ji oživit a dát ji znovu příjemnou funkci, i když tentokrát poněkud jinou. 

jak a cim osadit studnu na zahrade 01Foto: livemaster.ru

Klasikou, která nikdy nezklame, jsou muškáty. Ať už se jedná o Pelargonium zonale nebo Pelargonium grandiflorum, jistě budou mít na tomto místě velký úspěch. Pro jejich pěstování použijte speciální substrát na pelargonie, nezapomínejte na pravidelné přihnojování a v suchých horkých dnech na dostatečnou pravidelnou zálivku. Pozor však na přemokření, které muškáty nesnášejí.

jak a cim osadit studnu na zahrade 02

Foto: i.pinimg.com

Kdo muškáty nemá právě v oblibě, může bez obav vsadit na petůnie a surfínie. Vystřídejte různé druhy a barvy. Kombinujte Petunia multiflora s Petunia grandiflora a do závěsných nádob umístěte převislé petůnie. Pod stříškou studny jim bude dobře, i když začne pršet. Jejich květy tak neutrpí prudkými lijáky ani při letních bouřkách.

jak a cim osadit studnu na zahrade 03

Foto: myfotolog.tumblr.com

Pochopitelně můžete při osazování studny kombinovat různé druhy letniček. Kromě muškátů a petůnií se budou hodit i fuchsie, plektrantus, nebo méně známý rodochiton. Ten zvlášť dobře vynikne v závěsných košících. Vytváří velké množství 3 centimetrových zvonkovitých květů. Je to rostlina zvyklá na propustnou půdu bohatou na živiny, dostatečnou zálivku a slunečné stanoviště.

jak a cim osadit studnu na zahrade 04

Foto: cathlancorey.com

Zkuste na studnu vysadit také kejklířku nebo lichořeřišnici. Oba druhy mají trubkovité květy různých barev, také výsadba s nimi může být velmi pěkná – veselá a pestrobarevná. Ani okolí studny nemusí přijít zkrátka, osaďte ho krásenkami nejrůznějších barev, ty příjemně zjemní cihlové základy studny.

jak a cim osadit studnu na zahrade 07

 

Foto: plowhearth.com

Nemusíte mít na zahradě právě klasickou studnu, ale třeba jen dekorativní náhražku vyrobenou ze dřeva. I ona si zaslouží trochu té květinové krásy, i když se toho na tuto dekoraci nevejde tolik. Do malého dřevěného vědra vysaďte převislou vrbinu, která během léta dlouho kvete světle žlutými kvítky a tutéž rostlinu přidejte i do dolní části. Dolů vysaďte ještě růžovou hledíkovku a broskvově kvetoucí voskovku.

jak a cim osadit studnu na zahrade 06

Foto: harmoniafuggonyszalon.com

Ovíjivé a pnoucí rostliny mají u studny také příležitost zazářit. Ať už zde vysadíte hrachor vonný, povíjnici nebo svlačec, květy těchto rostlin upoutají pohledy a přitáhnou pozornost k neobvykle osazenému objektu. Opodál postavte dřevěné kolo ze starého vozu a na druhou stranu letitou zinkovou konev, které se stanou rovněž součástí této venkovní dekorace.

jak a cim osadit studnu na zahrade 07Foto: calypsocompany.ru

Nezapomeňte, že rostliny schované pod stříškou zůstanou suché i po dešti, takže na ně myslete s pravidelnou zálivkou.

jak a cim osadit studnu na zahrade 08

Foto: pinterest.com

Malou studnu, nebo spíše její imitaci vždy oživí závěsné nádoby plné krásně kvetoucích rostlin. Mohou to být fuchsie, lobelky, bakopa, milion bells neboli Calibrachoa, vějířovka nebo lilek jasmínový. Záleží na vás, jakým rostlinám nebo barvám dáváte přednost.


Text: Zuzana Bohdalová