Izotoma – drobná křehká kráska z rodu letniček

Rate this post

Už brzy se začneme poohlížet po tom, čím bychom si mohli letos osázet balkonové truhlíky a nádoby na terasách či okenních parapetech. Pokud máte letos zálusk na nějaké neokoukané a méně obvyklé výsadby či méně známé rostliny, můžeme vám doporučit izotomu, jemnou krásku z rodu letniček.
Zařazení izotomyIzotoma 1
Izotomy (Laurentia axillaris) patří do čeledi zvonkovitých. Patrné je to hned na první pohled. Mají úzké jemně dělené listy a převážně modré květy ve tvaru hvězdiček. Květy jsou trubkovité, na konci hvězdicově rozevřené. Barva květů může být také bílá, růžová, světle lila a jemně fialová. V místě svého původu roste jako trvalka. U nás se jí daří spíše jen jako letničce.
Snadné pěstování ze semen
Velkou výhodou je, že se rostlina se velmi snadno pěstuje ze semen. Během růstu není potřeba ji stříhat. Donedávna se tato půvabná balkonová květinka množila pouze vegetativně – řízkováním. Nyní je šlechtiteli dovedena takřka k dokonalosti. Její pěstování ze semen je naprosto jednoduché. Výsev se provádí v březnu do skleníku. Vysévat můžete také doma do truhlíku za oknem, nebo přímo do okrasných nádob, které později budete mít třeba na terase.

Péče o rostlinkyIzotoma 2
Ke klíčení potřebují tyto rostlinky dostatek světla. Jelikož jsou semínka opravdu malá, vyséváme je na povrch substrátu. Semenáčky potřebují teplotu kolem 20°C, proto se velmi dobře hodí pro předpěstování v domácích podmínkách. Vzrostlé izotomy vysazujeme na záhon až po zmrzlých mužích, to je v druhé polovině května. Můžeme je rovněž přepikýrovat a sazenice přesadit do květináčů.
Vhodné podmínky
Této letničce se zavděčíme lehčí propustnou půdou. Také jí bude vyhovovat umístění na slunci. Snese ale i částečný polostín. Kvete až do pozdního podzimu. V průběhu vegetace ji zabezpečíme dobrý růst a stálou násadu květů přihnojováním plnosložkovými hnojivy.

Pro výsadbu do zahrady
Tato rostlina je příbuznou naší velmi oblíbené a často pěstované lobelky. Můžeme ji tedy i stejným způsobem jako lobelku využívat. Poslouží tedy i jako výplňová a podsadbová rostlina. Na rozdíl od lobelky je ale poněkud vzrůstnější a může v trsech dosahovat výšky až 25 cm. Svým jemným vzezřením se velmi dobře hodí do přírodně laděné výsadby. Stejně tak ji můžeme využít do sesazovaných truhlíků i do letničkových záhonů. Nejvíce vynikne v neokázalém jednobarevném terakotovém květináči.

Co izotomy nemají rádyIzotoma 3
Se zálivkou u izotomy to rozhodně nepřeháníme, ale snažíme se zavlažovat ji pravidelně. Nesnáší přemokření, ale potřebuje pravidelnou zálivku. Jedinou nevýhodu, kterou tato křehká rostlinka má, je to, že velmi chutná slimákům. Je tedy velice důležité ji pravidelně kontrolovat, a to i když ji budete mít v truhlíku, nejen ve volné půdě na záhoně. Pokud by se k ní některý slimák dostal, zcela jistě by ji očesal.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com