Interiér dokáže ovlivnit zdraví a kvalitu našeho života

Znáte ten pocit, někam přijdete a řeknete si: Jak tady může někdo bydlet? O tom, že bydlení ovlivňuje kvalitu našeho života, není sporu. Jak je to ale s kvalitou našeho zdraví s ohledem na bydlení?

Interier ovlivnuje vase zdravi 1

Domov – místo vašeho zdroje energie

Každý z nás by se měl doma cítit dobře a být schopen zde relaxovat a čerpat pozitivní energii. Kde jinde se dá v dnešním uspěchaném světě čerpat energie než z přírody a ze své odpočinkové zóny?

Kulturní člověk má stále stejné potřeby

Kulturní člověk setrvává i nadále z hlediska svých potřeb tím stejným živočichem, jaký byl i před miliony let, což je důvod, aby prostředí pro něj vytvářené, bylo koncipováno právě s tímto ohledem. Lidské tělo a mysl jsou bezprostředně spojené, nelze je tedy oddělovat ani z hlediska vnímání životního prostředí, a tedy ani bydlení. Naše jednotlivé smysly jsou v neustálé interakci s prostředím. Je tedy nasnadě, že bydlení a s ním spojený design prostoru zasahuje nejen do oblasti ergonomie, sociologie a psychologie, nýbrž také do medicíny a antropologie. A všechny tyto obory mají mnohé společné s tvorbou vnitřního prostředí. Interakcí s prostředím je zároveň definováno i pociťování komfortu nebo diskomfortu. Vztah lidského těla, mysli a prostředí je tedy jednoznačně prokázán.

Interier ovlivnuje vase zdravi 3

Jak by mělo vypadat zdravé bydlení

Na člověka působí nejlépe světlé stěny. Je tedy vhodné zvolit pro ně světlé tóny levandulové, hráškové anebo blankytně modré. Barvy jsou tím prvním, co v nás dokáže navodit harmonii a pohodu. Neméně významnou roli hraje i přirozené světlo a jeho proudění do bytu či domu. To podporuje naše přirozené biologické rytmy, což je důvod, proč je pro nás nezbytné. Při jeho nedostatku je třeba poohlédnout se po žárovkách, které ho co nejvíce napodobují. Kromě správného světla byste měli domů pozvat i dostatek zeleně. Nechcete-li se starat o živé pokojové květiny, můžete vyzkoušet třeba fotografie, či obrazy s krajinou. Podle psychologů oboje účinkuje na naši psychiku stejně. Kouskem přírody u vás doma se může stejně tak dobře stát akvárium s rybičkami.

Co nás doma může uvést do nemoci

Chaos v domácnosti, nepořádek a místnosti přeplněné nábytkem nás mohou obrátit přesně opačným směrem. Zásadní je nechávat dostatek prostoru pro čerstvý vzduch a nepřeplňovat místa pod postelemi. I tudy musí proudit správná energie. Dekorace, suvenýry a spousta drobností, například v podobě vzpomínek na cesty a výlety mohou v našich domovech způsobit nežádoucí stav. Proto je třeba zredukovat je alespoň na polovinu. Nemusíme proto ještě nutně všechno vyházet. Stačí některé věci ukrýt do krabice a za pár měsíců je vyměnit za ty již okoukané.

A jak to máte vy se vztahem vašeho bydlení a zdraví? Cítíte se doma dobře anebo by váš interiér snesl nějaké to vyladění?

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

monolu.cz