Hydroponie nejen pro květiny, ale i pro zeleninu

Pěstování bez půdy není nic nemožného, o tom se přesvědčili již mnozí z nás. Často pouze ve sklenici s vodou necháváme zakořeňovat kousky rostlin, abychom si je snadno namnožili. Ve vodě můžeme ale nechat růst i zeleninu, z níž vyraší čerstvé zelené výhonky, a ty pak zužitkujeme v kuchyni, nebo si tak vypěstovat celou rostlinu, například salát.

Bez zeminy, ale se speciálním substrátem

Zemina sice není pro hydroponické pěstování rostlin potřebná, ale přece jen bývá nahrazována speciálním substrátem, který pomáhá s ukotvením rostlin. Tento materiál je inertní a neuvolňují se z něj žádné látky. Dříve se k tomuto účelu využíval nejčastěji keramzit, extrudované keramické kamenivo. Vyrábí se ze speciálních jílů v pecích při vysokých teplotách. Další možnost je pak zeolitový substrát. To je směs zeolitového minerálu a sopečných materiálů. Pokojové rostliny se v nich dobře vyvíjejí, neboť jim tyto materiály zajišťují trvale dobrý přístup vzduchu ke kořenům. To je také důvodem, proč není třeba pokojové rostliny v nich pěstované přesazovat.

Jak dodávat rostlinám živiny

Díky pěstování rostlin v hydroponii není třeba myslet na pravidelnou zálivku. Ovšem kromě vody potřebují rostliny i živiny, aby se dobře vyvíjely. Jako zdroj živin tak slouží obvykle živný roztok, který se společně dodává rostlinám při doplňování vody a jeho množství udává vodoznak. Další alternativou je k rostlinám do vody přidávat dlouhodobě působící hnojivo.  Obvykle takové hnojivo vydrží půl roku.

Které pokojové rostliny zvládnou hydroponii bez obav

Ze známých a často pěstovaných pokojových rostlin jsou to hlavně fikus, lopatkovec, šeflera, tenura, kroton, toulitka, zamiokulkas, monstera a dracéna, které bez obav zvládnou růst v hydroponii. Potřebovat tak budou opravdu jen minimum vaší péče. Navíc při tomto způsobu pěstování odpadá riziko nákazy rostlin půdními bakteriemi a dalšími mikroorganismy, které mohou ohrožovat rostliny pěstované v běžné půdě.

Jak je to s pěstováním zeleniny

Možná už někteří z vás sami vyzkoušeli pěstovat například petrželovou nebo cibulovou nať tak, že odkrojí horní část kořene nebo spodní část cibule namočí do vody a nechají tak růst nové čerstvě zelené výhonky. Hydroponií tak lze pěstovat ale jen určité druhy rostlin.  Velkopěstitelé této možnosti využívají na takzvaných hydroponických farmách převážně pro pěstování různých druhů salátu, špenátu anebo ředkviček. Produkce zeleniny probíhá v obřích sklenících a fóliovnících a díky vytápění a umělému světlu je možné zeleninu pěstovat i mimo její hlavní pěstitelskou dobu.

Pro pěstování většího množství domácí zeleniny budete ale potřebovat nejdříve zajistit speciální nádoby opatřené vodoznakem, a substrát, který je vyráběn speciálně za tímto účelem.  Pouze spojením tohoto systému v jeden celek lze zaručit, že se vaší domácí zelenině bude dařit dobře. Substrát totiž není možné aplikovat do běžných květináčů, které má snad každý z nás doma. Ovšem i na to jsou výrobci připraveni a na trhu nabízejí speciální vložky do květináčů, které se vloží dovnitř, a vy je můžete využít pro vaši zeleninu.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

321 total views, 1 views today