Hit letošních Vánoc? Hráškově zelné ozdoby!

Rate this post

Sortimentem, který nelze před žádnými Vánocemi přehlédnout, jsou vánoční ozdoby. Zdobíme s nimi nejen vánoční stromečky, ale dodávají třpyt a nádech sváteční atmosféry také adventním věncům a dalším dekoracím v tomto čase. Hit letosnich Vanoc 1Z historie zdobení vánočních stromků

Výroba vánočních ozdob pochopitelně navazuje na všeobecně známou tradici – zdobení vánočního stromečku. S největší pravděpodobností se k nám tento zvyk dostal z Bavorska, a to na počátku 19. století.  Pro hosty tehdejšího režiséra Stavovského divadla Liebicha bylo v roce 1812 jako vyvrcholení sváteční hostiny připraveno překvapení. A tím byla bohatě ozdobená a zároveň osvětlená jedle. Mezi prostý lid se stromeček jako tradice dostal až ke konci 19. století. Prvními ozdobami, kterými byl stromeček zdoben v chudých domácnostech, byly dřevěné figurky, perníčky, cukrovíčka, ořechy a další ovoce nebo různé tvary z pečiva. Skleněné ozdoby se ale na stromečcích začaly objevovat až od poloviny 19. století. Tyto ozdoby však měly jinou podobu, jednalo se o navlékané broušené skleněné perly.

Hit letosnich Vanoc 3První skleněné ozdoby pocházely z Německa

V Německu, ve městě Lauscha v Durynsku, se provozovala výrobna nejen skleněných perel, ale i cínových figurek. Tamní figurky se staly natolik populární, že se zanedlouho začaly vyrábět i ze skla. Jednalo se o metodu foukání skla do jílových forem. Pochopitelně mezi prvními tvary byly zase ořechy a další ovoce. Mezi foukači v Lausche se výroba skleněných ozdob záhy rozmohla natolik, že brzy začaly vznikat i barvené kolekce. Do exportu těchto ozdob se původní firma zakladatele Hanse Greniera pustila poté, co londýnské noviny zveřejnily nazdobený stromeček královny Viktorie v roce 1832. Ke zdobení královna využila ozdoby ze sklárny v Lausche, které ji z Německa přivezl její manžel Albert, původem Němec.

Dřívější metody výroby foukaných vánočních ozdob 

Ty nejstarší vánoční ozdoby bývaly ve většině případů zevnitř stříbřeny a poté naplněny voskem. Závěrem byly na povrchu malovány barvami, a to nastudeno. Klasické skleněné kouličky pochází z roku 1848 z německého města Kugeln. Ty se vyráběly metodou volně foukaných kuliček bez formy. Již brzy však byly nahrazeny foukanými tvary, z nichž prvním návrhem byla šiška.

Hit letosnich Vanoc 4Moderní metody jsou zároveň tradiční  

Dodnes je výroba ruční. A závisí tak na šikovnosti a zručnosti konkrétních zaměstnanců výroben. Sklo se nahřeje na teplotu 1200 stupňů Celsia a vyfukuje se. V tuzemských družstvech tak v průměru každý sklofoukač vytvoří 500 ozdob za den. Existuje také výjimečná metoda vakuového pokovování. Jedná se o speciální technologii, kdy je vynechávána stříbrná barva na žádoucích místech. U těchto ozdob vzniká průhled do jejich středu a ozdoby jsou tak ještě luxusnější. Stále častěji se uplatňuje i kusová výroba, což znamená, že si zákazník zadá do výroby ozdoby zcela podle svého přání. V tomto směru se fantazii nikterak nekladou meze.

Hit letošního roku

Každým rokem se mění barvy, které se stávají hitem daného vánočního období. Pro letošní rok byla barvou vánočních ozdob na stromek vyhlášena hráškově zelená. V tomto barevném provedení se pochopitelně nevyrábějí jen klasické kouličky, ale i jiné tvary anebo celé dárkové sety, pomocí nichž si můžeme doma vyladit vánoční výzdobu všech dekoračních prvků do stejné barvy anebo odstínu.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com