Francouzská levandule korunkatá není mrazuvzdorná

Rate this post

Možná jste se již setkali s mnoha odlišnými názvy patřícími jedné a téže rostlině. V případě levandule je třeba umět rozlišit označení z toho důvodu, že na rozdíl od klasické levandule lékařské není levandule korunkatá plně mrazuvzdorná. Abychom o ni v zimním období zcela nepřišli, je třeba si ji vysadit do nádoby a na zimu přenést do bezmrazých prostor.

S jakými názvy se můžeme setkat

Někdo jí říká levandule francouzská, někdo levandule španělská. Oficiální označení zní levandule korunkatá nebo také levandule smilovitá, případně levandule hlávkovitá nebo chocholatá. Na první pohled ji od dobře známé levandule lékařské (Lavandula officinalis) odlišují typické velké květní hlávky s listeny v horní části a také hustě olistěné stvoly. U nás i v jižních zemích, kde se vyskytuje i v přírodě v podobě vysokých polokeřů, se pěstuje pro okrasu. Její listy jsou cca 1 až 4 cm dlouhé, větve hustě olistěné a květy jsou sloučeny ve vrcholovém květenství. Květy vyčnívající z horní části hlávky jsou nejčastěji růžové barvy.  Většina druhů pronikavě až omamně voní. Levandule stoechas kvete od června až do září.

Levandule smilovitá (Lavandula stoechas) není mrazuvzdorná

U levandule a jejích druhů je třeba dávat pozor na záměnu. Levandule korunkatá takzvaná francouzská levandule není plně mrazuvzdorná, tak jako levandule lékařská. Levandule korunkatá nebo také ouškatá přezimuje na chladném světlém místě při zcela minimální zálivce, například na chodbě anebo ve sklepě s oknem. Tento druh levandule je tedy typickou nádobovou rostlinou, která může zdobit kterýkoli balkon nebo terasu. Má větší a tvarově zajímavější květy než mrazuvzdorná levandule lékařská. Zahrnuje jak bíle, tak růžově nebo fialově kvetoucí odrůdy, které rovněž velmi pěkně voní. Hlavně jim nechybí zajímavý až exotický vzhled. Upřednostňují sušší písčité půdy. Nezbytný silný zpětný řez udržuje jejich kompaktní keříčkový vzrůst. U tohoto druhu levandule se doporučuje výhradně vegetativní způsob množení, neboť právě díky němu se u rostlin udrží stejné vlastnosti, jako mají rostliny tohoto kultivaru.

Vybírejte z dostupných odrůd

Na trhu jsou k dostání následující odrůdy levandule korunkaté:

‘ Kew Red‘ – voní slabě, má růžové listeny a červenofialové květy,

‘Madrid Purple‘ – voní výrazně, růžové listeny, modrofialové tmavé květy,

‘ Helmsdale‘ – voní výrazně, růžové listeny tmavě modrofialové květy,

‘Bella White‘ – voní výrazně, má nižší vzrůst, listeny bílé, květy tmavě fialové,

‚Madrid White‘ – výrazná vůně, bílé listeny, narůžovělé květy,

‚Liberty‘ – výrazná vůně, listeny růžové, květy tmavě fialové,

‚Castiliano‘ – nízký keříkovitý růst, růžovo-fialové listeny, tmavě fialové květy.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com