Etnostyly aneb Styly inspirované jinými kulturami

Rate this post

Etnostyly využívají k zařizování interiérů nábytek a k dekorování předměty z jiných světadílů. V našem případě to bývají nejčastěji interiéry, u nichž jsme se inspirovali svou dovolenou v exotických krajích. Bývají rozdělovány na dílčí skupiny podle toho, na který kontinent nebo zemi odkazují.

Orientální styl

Orient jako území je velmi rozlehlé. Zahrnuje jak Čínu, Japonsko, Indonésii a Indii, tak arabské země. Arabský styl má silně orientálně laděnou výzdobu. Charakteristické je pro něj měkké nízké sezení hlavně na taburetech a vzorovaných polštářích. Patří k němu stejně tak průhledné voály, jako děliče prostoru, dále lucerny a lampy. Málokterá domácnost je však v tomto styku vybavena, jedná se spíše o restaurace či zábavné podniky, které si vzaly tento vzor za svůj.

Koloniální styl

Tento styl je promítnutím období kolonistů minulých století. Z Evropy a její kultury si vzal pohodlí a z původních kolonizovaných oblastí přijal doplňky odpovídající místním klimatickým podmínkám, také barevnost a původní tradiční materiály. Z něj vznikl rovněž pánský styl, velmi elegantní, zaměřený na robustní kožený nábytek, dekorativní etnické prvky, oblíbený zvláště na panských sídlech, v pánských klubech a také v některých kancelářích.

Styl Dálného východu

Charakteristické jsou pro něj barvy typické pro vzdálené země, jako jsou Japonsko a Čína. Převládá v nich červená, bílá, béžová a hnědá barva dřeva. Velmi typickým prvkem interiéru jsou posuvné stěny, nejrůznější paravány a sezení na rohožích.

Zen styl

Stal se důležitým stylem pro všechny, kteří chtějí meditovat, získat životní rovnováhu a obrátit se sami k sobě. Výchozím stylem je zen-budhismus. Dekorování interiéru zasvěceného zen stylu je střídmé, jednoduché. Z materiálů jsou pro něj typické čalouněné pohovky ve lněných tónech, tkané textilie a klidné barvy odpovídající zeleni, kamenu, bambusu a dřevu či korku.

Styl jihovýchodní Asie

Tento styl přináší do Evropy velké množství nábytku a doplňků zejména z Indonésie. Nábytek je často masivní a hrubě opracovaný. Typickým prvkem jsou velká zrcadla zasazená do mohutných rámů. Některé nábytkové kusy jsou vyřezávané, sedací nábytek bývá vyplétaný nejčastěji ratanem, ale i dalšími přírodními materiály.

Mexický a jihoamerický styl

Typickým prvkem bývá vzorovaná dlažba na podlaze. U dřevěného nábytku se setkáváme s kovovými panty a vyřezávanými detaily. Barevné koberečky s pruhy pestrých barev se objevují na stěnách i na podlaze. Charakteristické jsou keramické barevné dekorace i barevná skla. Žlutá, hořčičná, terakotová, červená, nachová až po modrou a fialovou barvu – zastoupeno je široké spektrum výrazných barev.

Safari styl

Barevností i svou charakteristikou odpovídá tento styl specifikům černého kontinentu. Charakteristickými prvky jsou syté zemité barvy, typickým dřevem mahagon nebo teak, doplňky jsou masky a korálky a pro sezení jsou typické nízké sedačky, houpací křesla a k nim etno stolky. Na ukládání předmětů slouží koše, jako předložky jsou využívány kůže a na stěnách visí zvířecí trofeje.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

263 total views, 3 views today