Ekopanely vám usnadní práci

Rate this post
Příčky z ekopanelů sestavíte během několika minut a na jejich povrch můžete následně aplikovat celou řadu povrchových úprav jako například stěrky, obklady, tapety nebo pouhou malbu. K montáži zařizovacích předmětů do ekopanelů nebudete potřebovat hmoždinky. Běžná praxe potvrdila, že je možné navrtat šrouby přímo do slaměného jádra ekopanelu bez předvrtávání otvorů.


Ekopanely 1100% ekologický výrobek 
Vzhledem k tomu, že jádro ekopanelů se lisuje za vysokého tlaku a teploty pouze ze slámy a bez použití jakýchkoli dalších pojiv a nátěrů, jedná se o 100% ekologický produkt.  Panely jsou plně recyklovatelné, neboť sláma a papír využívané na jejich výrobu jsou po dožití stavby snadno zlikvidovatelné a rozložitelné. Odpad se minimalizuje tak, že ekopanely jsou dodávány zákazníkům v přímo v jimi požadovaných rozměrech. Odřezky vzniklé při montáži jsou opět využívány při výrobě dalších ekopanelů. Po odstranění lepenky obsahující tenkou vrstvu lepidla, kterou je ekopanel polepován, je možné ekopanely dokonce kompostovat. Všechna tato hlediska činí z ekopanelů prakticky bezodpadový materiál.
Stavební vlastnosti ekopanelů 
Ekologické panely jsou pro svou vysokou mechanickou odolnost využívány pro realizaci samonosných příček. Jedná se navíc o materiál s velkou odolností, pevností a tuhostí. Ekopanely jsou snadno opracovatelné a neméně snadná je i jejich montáž, šetří tedy výrazně i čas. Ekopanely snesou rovněž větší staticky působící zatížení, a to díky velmi hustému jádru. Lze na ně tedy běžně zavěšovat například radiátory, nejrůznější závěsné skříňky, zábradlí, držadla, anebo horizontální zařízení určená pro rozvod instalací. Pro kotvení ekopanelů nepotřebujete hmoždinky, běžně se ekopanely montují přímo pomocí vrutů našroubovatelných do slámového jádra bez jakékoli nutnosti předvrtávání otvoru.  Vzduchová neprůzvučnost i dobrá akustická pohltivost jsou další plusy ekopanelů.
Možné způsoby využití Ekopanely 2
Při dodržení doporučené skladby povrchových úprav je možné bez obav použít panely i pro stavbu či renovaci koupelen nebo kuchyní. Ekopanely je možné využívat i ve vnějším prostředí, pokud jsou zabezpečeny tak, že nebudou přicházet do styku s vodou. Nelze je však použít v nevětraném ani stále vlhkém prostředí. Ekologické domy postavené z ekopanelů, mající izolaci z materiálů na zcela přírodní bázi a hliněné omítky, toto je současný trend ekologických staveb. Ekopanely jsou použitelné i v tepelně namáhaných stavbách, v půdních vestavbách a všude tam, kde by mohlo docházet vlivem měnících se teplot k deformacím povrchových úprav. Ekopanely jsou totiž pružné, například na rozdíl od sádrokartonu.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz