Duhové barvy kosatců

Rate this post
Hýří všemi barvami duhy od bílé až po téměř černou. Jejich druhý název Iris připomíná samotnou bohyni duhy. Bohatství barev jejich květů je opravdu neuvěřitelné. Prospívají v různých druzích půd a na pěstování nejsou příliš náročné, nevymrzají, a tak bychom ve výčtu dobrých vlastností těchto nepřekonatelně krásných rostlin mohli pokračovat.

iris in wild garden
Barevná pestrost 
Pokud se vám líbí modře kvetoucí rostliny, jste u kosatců na správném místě. Objevují se v bílé, hnědé, žluté, oranžovohnědé, ve všech odstínech fialové až po tmavě modrou barvu. Naleznete je však již i v mnoha barevných kombinacích. Eleganci jim propůjčuje jemné žilkování květů a barevné lemování a různá žíhání. Odrůdová a barevná rozmanitost kosatců je opravdu veliká.
Společným znakem všech druhů kosatců je minimální pěstitelská náročnost těchto rostlin a nutnost slunného stanoviště. Co se týká jednotlivých druhů irisů, mají však odlišné požadavky na půdu.
Druhy kosatců podle místa výsadby 
Pro suché, a dokonce i kamenité záhony se hodí nejlépe kosatce bradaté, což jsou hybridy odvozené od druhu Iris barbata. Naopak pro vlhká místa je vhodný kosatec sibiřský (Iris sibirica) a pro zamokřená místa je vhodný Iris pseudacorus – kosatec žlutý, který bývá často k vidění i na okrajích mělčin, na mokřadech, u zahradních jezírek a vodních toků.
Yellow iris (Iris pseudacorus) beautiful wild flowerRozdělení kosatců bradatých 
Zahradní kosatce, které se běžně pěstují, čili kosatce bradaté, můžeme rozdělit podle období kvetení a také podle výšky do tří skupin.
V druhé polovině dubna začínají kvést nízké zahradní kosatce často označované jako zakrslé, tedy forma Nana, které běžně dorůstají výšky mezi 25 a 30 cm a jsou tedy nejvhodnější pro výsadbu do skalek anebo malých zahrad.
Středně vysoké zahradní kosatce nesoucí označení Medium, vykvétají na počátku května. Květy se u nich objevují ve výšce mezi 40 až 70 cm.
Nejpůsobivějšími a zároveň i nejkrásnějšími květy se pyšní vysoké zahradní kosatce označované také Elatior. Jejich výška se pohybuje okolo 70 cm a květy na nich spatříme rozkvetlé nejčastěji na konci května až začátkem června.
Kosatce bradaté jsou rovněž na pěstování nenáročné, neboť ve svých oddencích dokážou hromadit do zásoby živiny i vodu a taky vyžadují pouze nízkou půdní vlhkost na rozdíl od kosatců sibiřských.
Big and beautiful flower iris closeup on white backgroundPéče o kosatce bradaté
Jelikož se kořeny kosatců hustě rozrůstají těšně pod povrchem půdy, neokopáváme je, abychom rostliny nepoškodily. Růst budou i v kamenitých chudých půdách jelikož jsou takovým podmínkám přizpůsobené. Květy irisů samy po odkvětu neopadávají, takže je dobré odstříhat je anebo opatrně vylomit, aby trsy vypadaly lépe.  Zároveň tím zabráníte celkovému vysilování rostlin, které by svou energii vynakládaly na tvorbu semen.
Při výsadbě kosatců bradatých přidávejte do půdy hrubší písek a brzy na podzim rostliny přihnojte nejlépe komplexním hnojivem s nižším obsahem dusíku.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto:  samphoto.cz