Dřevo a voda nemusí být nepřátelé

Rate this post

Stoupající obliba přírodních materiálů je stále častějším důvodem, kdy se potkávají dříve nesourodé materiály jako například dřevo a voda ve společném interiérovém prostředí. Dříve jsme dřevěné podlahy vídali spíše v obývacích pokojích, dnes nejsou žádnou výjimkou ani v koupelnách, nebo kuchyních. Je však třeba dobře vybírat druh dřeva, neboť ne každé dřevo si s vodou tyká. 

Do kuchyně volte dřevo s živější kresbou

Rádi byste si užívali v kuchyni pohodu s dřevěnou podlahou? Vyberete-li vhodný typ dřeva, můžete mít dřevěnou podlahu i kolem kuchyňské linky. Zátěži, které tuto plochu v kuchyni dennodenně podrobíte, však odolá jen tvrdé dřevo. Nutná bude dostatečně silná vrstva dřeva. Počítat musíte s nějakými těmi vrypy, které na podlaze zanechají padající předměty. To je důvod, proč je do kuchyní doporučováno dřevo s živější kresbou, která nějakou tu drobnou vadu na kráse skryje. Velmi oblíbené a žádané do kuchyní jsou dřevěné podlahy s patinou. Takové dřevo je zestařeno uměle a v interiéru pak působí velmi útulně.

Vinyl s dřevěným dekorem jako alternativní řešení

Dobrou alternativou pro všechny, kdo by měli přece jen s dřevěnou kuchyňskou podlahu problém, je pokládka vinylové podlahy v dřevěném dekoru. Vinyl má fantastickou odolnost vůči mechanickému poškození a navíc si dobře rozumí i s vodou. Tuto možnost ovšem dobře zvažte, neboť ne ve všech typech interiérů vypadají umělé povrchy dobře.

Do koupelny voděodolná MDF

Než si pořídíte koupelnu ve dřevě, poraďte se s odborníky. Koupelnové vlhkosti odolá jen kvalitně zpracované a voděodolnou úpravou opatřené dřevo. Ideální do koupelnových prostor je voděodolná MDF. Díky ní se vám podaří zvýšit trvanlivost dřevěného koupelnového nábytku. Ale i tak bude chtít vaši pravidelnou péči. Jen při pečlivé údržbě a pravidelné péči bude vypadat skvěle. Při zanedbání svých povinností brzy poznáte, že vaše dřevěná koupelna trpí. Navíc nikdy nepodceňujte dokonalou instalaci a zabezpečení veškerých prostor, skrze které by se k nábytku mohla dostat voda. Nestavte dřevěný nábytek ani do těsné blízkosti vany, pokud u ní nemáte vanovou zástěnu. Jednorázový kontakt nábytku s vodou není zdaleka takový problém, jako permanentní styk s vodou, která si pak svou cestu najde. Teakové dřevo nejen, že odolá velmi náročným koupelnovým podmínkám, ale do interiéru vnese i kus exotiky.

Dřevěná podlaha ano nebo ne

Pro podlahu se nejvíce hodí buďto dřevo tropických dřevin anebo materiál z tepelně upravených dřevin evropských. Z našich dřevin splňují tyto požadavky hlavně dub a jasan. Za naprosto nevhodný do koupelen je považován buk. Ten ve vlhkém prostředí rychle podléhá zkáze. Pokládka dřeva v koupelnách musí být dokonalá, aby perfektně bránila zatékání spárováním. Rovněž lak pomáhá vodu odclonit. Jestliže je ale popraskaný, k zatékání také dochází. Pokud dřevěnou podlahu naolejujete, dosáhnete u ní větší tvrdosti. Zvyšte tedy její tvrdost tak, že ji budete pravidelně každý měsíc olejovat. Své dřevěné podlaze v koupelně ulevíte, když v koupelně zabezpečíte dostatečné odvětrávání. Nezapomeňte však, že na dřevěné podlaze v koupelně nesmí voda zůstávat trvale.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

334 total views, 1 views today