Dřevěné podlahoviny a podlahové vytápění

Rate this post
Abyste mohli hrdě odpovědět, až se zima zeptá, co jste dělali v létě, přinášíme vám námět na užitečnou činnost. Můžete se například pustit do pokládky podlahového vytápění ve vašem novém domě či bytě.

Carbon film floor heating
 
Dřevěná podlaha představuje pro mnohé z nás nezaměnitelný interiérový prvek, a tak se nabízí otázka, zda má smysl dávat mezi zdroj tepla a vytápěný prostor tepelný izolant, kterým dřevo jednoznačně je.
Nevýhody
Aby potřebné teplo prošlo izolantem, musíme na něm vytvořit větší teplotní spád. S tím je automaticky spojena vyšší teplota vrstev pod podlahovinou. To má za následek obvykle vyšší tepelné ztráty a také samozřejmě vyšší náklady. Problémem může být i maximální povrchová teplota, která je pro dřevěné krytiny stanovena na 28°C. Zkušenosti jednoznačně ukazují to, že při déletrvajících nízkých venkovních teplotách je pro vytopení interiéru s podlahovým vytápěním nutné použít ještě další zdroj tepla. Častou příčinou vadných podlah na stavbách jsou bohužel chyby v komunikaci mezi jednotlivými dodavateli materiálů a služeb. Je tedy maximálně důležité, aby byly veškeré technologické postupy a také potřebné zkoušky provedeny ve správný čas a po vzájemné dohodě.
Výhody
Pokud se nehodláme vzdát dřevěné podlahoviny pro její estetickou stránku a také právě pro již zmíněný nepřekonatelně hřejivý pocit, který dokáže v interiéru vytvořit, bude nutné minimalizovat tloušťku použité podlahoviny. Při snížení tloušťky podlahy však mohou nastat jiné problémy. Krytiny o malé tloušťce jsou totiž náchylnější k tvarovým změnám a následně tedy například i k příčnému prohýbání. Neméně důležitým hlediskem se tedy stává i volba dřeviny a také volba typu podlahoviny.
Underfloor heatingPodlahovina a její volba
Vlysy jsou všeobecně považovány odborníky za dřevěnou podlahovinu nejméně vhodnou pro podlahové vytápění.  Vhodné pro podlahové vytápění jsou tedy pouze krytiny dodávané podle ČSN EN 13489. Zmíněná norma předepisuje vlhkost horní vrstvy v době dodání, a to mezi 5 – 9%. Měřením v praxi bylo zjištěno, že ve vrstvě těsně nad podlahou se relativní vlhkost vzduchu při vytápění blíží 30%. V daném rozmezí předepsaných 7% pak bude tou rovnovážnou vlhkostí dřeva. Je tedy více než vhodné, přesvědčit se měřením, zda má montovaná podlahovina takovou vlhkost.
Způsoby montáže 
Modern living roomMontovat dřevěnou podlahovinu je možné dvěma rozličnými způsoby. Buďto je montáž prováděna celoplošným lepením na teplo rozvádějící vrstvu anebo se k montáži využije takzvaný plovoucí způsob.
Lepení lze provádět výhradně lepidlem deklarovaným jako vhodné pro podlahové vytápění.  Lepení je dobré v tom případě, kdy potřebujeme tvarově a rozměrově stabilizovat podlahoviny o menších tloušťkách. Jelikož se napětí u podlahoviny přenáší na podklad, i ten musí zároveň pevnostně vyhovovat.
Montáž plovoucím způsobem je využívaná méně často, než lepení. Přenos tepla je v takovémto případě montáže opravdu celoplošný. To však nelze říci bezvýhradně u podlahoviny lepené. V případě lepené podlahy přechází teplo pouze přes žebra lepidla. Jednotlivé mezery mezi nimi jsou velmi dobrým izolantem. U montáže plovoucím způsobem je jednoznačně nevýhodou to, že krytina není stabilizována lepidlem. Musí být tedy tlustší. Tento problém se obvykle řeší třívrstvou lepenou podlahovinou o tloušťce 15 mm.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphopto.cz