Dopřejte si zdravou a voňavou koupel

5 (100%) 2 votes

Nejen v mrazivých zimních dnech přijde vhod voňavá teplá koupel. Příjemnou relaxaci tak spojíte s chvílemi uklidnění a podpoříte zároveň i své zdraví a kondici. Je jen potřeba vědět, s jakou vůní koupel spojit a případně, kdy koupel raději vynechat.

Jak má vypadat správná koupel

Doprejte si zdravou a vonavou koupel 1

V prvé řadě by zdravá koupel neměla být ani moc horká, ani moc dlouhá. Očekáváte-li od koupele spíše povzbuzení, dopřejte si spíše chladnější vodu. Naopak, chcete-li se nechat vodou naladit na spánek, vsaďte na teplejší vodu a na páru. Při teplé a horké koupeli ale dejte pozor, neboť dokáže pěkně zamávat s krevním tlakem. Máte-li potíže se srdcem, krevním oběhem anebo s křečovými žilami, vyhněte se příliš teplé vodě.

Relaxační koupel by měla hlavně vonět

Doprejte si zdravou a vonavou koupel 2

Potřebujete-li od koupele, aby vás uklidnila a vy si v ní dokonale odpočinuli a zrelaxovali, nalejte do vody buďto bylinkový čaj, trochu obyčejné kuchyňské soli s trochou čerstvých bylin anebo pár kapek aromatického olejíčku. U aroma oleje počítejte s množstvím maximálně 5 kapek na plnou vanu.

Pořiďte si některý z oblíbených olejů   

Doprejte si zdravou a vonavou koupel 3

K nejoblíbenějším vonným olejům vhodným do koupele patří santalový, meduňkový, bergamotový nebo také bazalka, majoránka či heřmánek. Pro povzbuzení těla si pořiďte masážní žínku anebo kartáč a dopřejte si masáž. Jakmile už budete koupele nabažení, ještě se na závěr osprchujte studenou vodou.

Vonné oleje dokážou i léčit

Kožní potíže můžete léčit koupelemi s heřmánkem, yzopem nebo levandulí. S bojem proti ekzému vám pomůže rozmarýna, myrha a pelargonie. Při bolestech kloubů vám uleví jalovec, eukalyptus, tymián nebo rozmarýn. Na jakýkoli druh zánětu platí čajovníkový (tea tree) olej.

Kdy je moudré koupel vynechat

Existuje však několik případů, kdy je vhodnější se koupele vzdát:

  • při onemocnění srdce
  • při obtížích s krevním tlakem
  • při dýchacích potížích
  • jestliže trpíte na otoky
  • pokud máte hluboké anebo povrchové křečové žíly
  • při akutním nachlazení, onemocnění nebo jiném oslabení organismu.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com