Domov útulný díky krbu i v nízkoenergetických domech

Rate this post

V zimním období dělá domov domovem hlavně tepelná pohoda, tu si můžeme zajistit nejen díky klasickým topným tělesům, která máme běžně v bytech, ale rovněž díky krbům, které krom tepla přinášejí do prostoru i útulnou atmosféru. Otázkou je, jak tomu bude za několik let, kdy bude povoleno stavět již jen pasivní nebo nízkoenergetické domy? Bude možné i v nich využívat krby?
Utulny domov diky krbu 4Otevřené krby a jejich budoucnost
Bohužel otevřené krby již v nízkoenergetických a pasivních domech nebudou mít místo, vzhledem k tomu, že jejich výkon se nedá nikterak regulovat. Budeme se v takových domech v budoucnu muset rozloučit s pohledem na otevřený oheň, na teplo doslova sálající z dřevěných polínek. V domech s nízkou potřebou energie by nesplnily otevřené krby ani další požadavek na CPV, čili centrální přívod vzduchu, což je další podmínka pro zajištění plné funkčnosti krbových kamen nebo krbových vložek povolených do nízkoenergetických domů. V těchto typech domů musí být zajištěna kvalita vnitřního prostředí, tudíž není možné, aby otevřený krb spotřebovával kyslík z místnosti.
Myslete na budoucnostUtulny domov diky krbu 1
V blízké době budou stavěny domy už jen v pasivním nebo nízkoenergetickém standardu, proto je třeba myslet na tuto skutečnost s předstihem a plánujete-li stavbu domu, kde krb nesmí chybět, rozhodně to zohledněte. Postačí vám zdroj tepla s malým výkonem, ať už to bude krb nebo krbová kamna. Důležité jsou však požadavky na vzduchotěsnost. Na výběr tedy budete mít ze čtyř možností, které představuje krbová vložka nebo kamna, která mají veliký rozsah max. a min. výkonu, nebo krbovou vložku či kamna s možností tepla vedeného do dalších místností, případně s tepleným výměníkem anebo krb na biolíh. Jak je vidět, možností je několik, nemusíte se tedy své představy o krbu do nízkoenergetického domu vzdávat.
Dostačující výkon pro nízkoenergetické domyUtulny domov diky krbu 2
Je pravda, že u nízkoenergetických domů bude vždy záležet na konkrétních parametrech, ale většinou je vzhledem k nízké energetické náročnosti dostačující výkon mezi 2 až 4 kW. Jak ale dosáhnout nízkého výkonu a nepřetopené místnosti? To se snaží někteří výrobci vyřešit takzvaným injekčním přívodem vzduchu. Jedná se o speciální technologii, kdy krbová kamna mají speciální konstrukci přívodu vzduchu, kterým vstupuje vzduch přímo do spalovací komory a to rovnou do plamenů. Tento způsob zajistí kontrolovatelné a zároveň maximálně efektivní spalování, které je dokonalé i při zcela minimálních plamenech.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com