Domácí biokompostéry jsou praktičtí pomocníci

Rate this post

Víte, že téměř polovina odpadů z domácnosti je tvořena právě kompostovatelným odpadem? Kompostujte proto zbytky potravy doma v bytě a začněte žít ekologicky. Kompostem pak obohatíte svou zahrádku anebo alespoň bylinky a zeleninu, které pěstujete na svém balkoně nebo okenním parapetu. Ušetřené místo v popelnici na klasický komunální odpad také nebude zanedbatelné.

Foto: everythingkitchens.com

Domácí minikompostéry jsou dnes nabízeny v mnoha praktických, ale zároveň i designových variantách. Pořídit si můžete například stylový smaltovaný kompostér v barvě, která vám bude v kuchyni ladit s ostatním vybavením.

Foto: dailymail.co.uk

Praktická nádoba s perforovaným víkem a uchem pro přenášení je vevnitř opatřena výsuvným plastovým kbelíčkem, na nějž můžete navléknout sáček. Po každém jeho vyprázdnění si tak ušetříte práci s mytím.

Foto: houzz.com

Využít můžete i leckteré starší nádoby, které se uplatní v retro nebo vintage kuchyních. Hlavně, aby měly v horní části, nebo ve víku otvory, jimiž se dostává dovnitř vzduch. Velmi praktický je i uhlíkový filtr pod víkem, díky němuž nebudete mít doma oblaka vinných mušek. Filtr je dovnitř kompostéru nepustí.

Foto: target.com

V dnešní době, kdy je společenské klima výrazně nakloněné a přístupné zeleným technologiím, myšlenkám ekologie a celkově zdravému přístupu člověka k životu, je kompostování nejen v domácnostech velmi rozšířené a někde naprosto samozřejmé.

Foto: homelisty.com

Vybírat můžete z plastových, ocelových, smaltovaných, keramických nebo plechových nádob.

Foto: worldmarket.com

Mnozí z nás, kteří bydlí ve městech a nemají svou zahrádku, vyjma té miniaturní na okenním parapetu nebo na balkoně, si zakládají v domácnostech vermikompostéry. To znamená kompostéry, v nichž mají s přeměnou odpadu na kompost nejzáslužnější práci žížaly.

Foto: cyrolynshomework.com

Nezapomeňte, že existuje celá řada domácích bio odpadů, které do kompostéru nepatří. Jsou to například kůže, maso, kosti nebo mléčné výrobky. Maso, které se začne doma rozkládat, obvykle obsahuje bakterie patogenní pro člověka. A tak je nutné maso kompostovat výhradně při vysokých teplotách, aby došlo k likvidaci těchto patogenů.

Foto: apartmenttherapy.com

Domácí biokompostéry od profesionálních výrobců využívají speciální suchou přírodní směs, která obsahuje mikroorganismy schopné nastartovat proces fermentace.

Foto: homedecordecoratingiddeas.club

S domácím kompostérem nejen, že budete kompostovat jednoduše a prakticky, ale také elegantně. Domácích kompostérů je na současném trhu velký výběr. Mají různé tvary, barvy, nejsou zbytečně velké, a tak se vám vejdou i na kuchyňskou linku. A pokud nebudete chtít pečovat o žížaly ve vermikompostéru, pak je pro vás ideálním řešením nádoba, do níž budete jednoduše odkládat kompostovatelné zbytky z kuchyně, a ty vždycky po nějaké době přenesete na klasický velký kompost, který máte v zahradě.

Foto: westwing.nl

Kompostování má smysl! Třiďte důsledně odpady ze své domácnosti a žijte ekologicky. Naše příroda to ocení. Nezapomeňte, že i sáčky do těchto domácích minikompostérů mohou být rozložitelné. Poohlédněte se po nich na internetu a pořiďte si kompostovatelné sáčky vyrobené z kukuřice. Děkujeme vám, že kompostujete!

Text: Zuzana Bohdalová

736 total views, 1 views today