Dokonalý trávník v 7 krocích

Rate this post

Péče o trávník není na první pohled až tak složitá záležitost, ovšem má-li trávník vypadat svěže a zdravě po celou sezónu, nestačí ho jen občas pokropit, nebo přejet sekačkou na trávu. Péče o něj by měla být pravidelná.

1. krok – likvidace travní plstiDokonaly travnik v 7 krocich 1

Na podzim, ale hlavně z jara mají trávníky většinou stejný problém. Objevuje se na nich často velké množství travní plsti. Ta vzniká nahromaděním trávních zbytků po sečení. Je zapotřebí dopravit v tomto období k travním kořenům co nejvíce vzduchu. Je tedy nutné trávník dostatečně provzdušňovat. Tuto práci hravě zvládnou vertikutátory. Vy vyzkoušejte novinku – sypký přípravek s názvem „Likvidátor travní plsti“. Přípravek je šetrný k životnímu prostředí i k domácím mazlíčkům, kteří s vámi nejen v létě chodí na zahradu.

2. krok – zaútočte na mechy

Aby trávník zdravě rostl a také zdravě vypadal, je nutné udržovat půdu ve správném pH. Trávníky ve stínu se spíše nižším půdním pH mají velkou nevýhodu, tvoří se na nich mechy. S likvidací mechů vám mohou pomoci přípravky „Mech stop“. V důsledku jejich aplikace mech v trávníku zčerná. To je známka jeho úplného odumření. Poté je na vás, abyste mech vyhrabali a postupovali dále.

3. krok – trávníková náplastDokonaly travnik v 7 krocich 2

Následkem vertikutací i hubení trávníkových mechů dochází někdy v trávnících ke vzniku holých míst. Taková místa je třeba zacelit. Ideální je využít přípravky nazývané „Trávníková náplast“. Půdu s holým místem nakypříte, zbavíte ji zbytků travní plsti a mechu a posléze dosypete na holá místa tento přípravek. Stačí jej pouze lehce přimáčknout do půdy a následně trávník zalít. Místa ošetřovaná trávníkovou náplastí nesmí zaschnout.

4. krok – hnojením doplnit živiny

Součástí správné péče o každý trávník je hnojení. Díky němu jsou doplňovány živiny nezbytné pro travní plochy. Živiny napomohou jak správnému zabarvení trávníku, tak jeho zdravému růstu. Umožní trávníku ubránit se mechům a plevelům, které by se na nich začaly jinak záhy objevovat. Hnojivo a jeho druh volte podle konkrétních potřeb vašeho trávníku.

5. krok – i trávník může být stresovaný

Nedílnou a pravidelnou součástí péče o každý trávník je jeho sečení. Ideální je sekání 1 – 2x za týden. To však není z různých důvodů vždy možné. V tom případě je důležité nesekat trávník pod 3 cm výšky trávy. V takovém případě hrozí, že svému trávníku způsobíte stres. Ten se projeví zasycháním a zažloutnutím.

6. krok – na invazi plevele s chemií

Plevelům se nedaří ve zdravém a správně opečovávaném trávníku. Dojde-li však k chybě v péči, obvykle se trávník zaplevelí. Invaze plevelů ve vašem trávníku může být opravdu silná, a to je čas, kdy přizvat na pomoc chemickou obranu. Máme na mysli konkrétně selektivní, nebo totální herbicidy a ošetřit trávník postřikem. Aplikujte vždy za sucha. Za mokra by se aplikovaná látka zbytečně naředila a snížila by se její účinnost. Během následujících 2 týdnů by se vám mělo podařit tímto způsobem odstranit ty nejvehementnější plevele z vašeho trávníku.

7. krok – podzimní hnojeníDokonaly travnik v 7 krocich 3

Na konci vegetační sezony všech trávníků je velice důležité podzimní hnojení. Hnojení jednoznačně směřuje k přípravě trávníků na zimu. Hnojiva vhodná pro toto období jsou pochopitelně odlišná od jarního nebo průběžného hnojení. Na podzim je pro trávník důležité větší množství draslíku. Ten mu pak pomůže snáze bojovat s nevlídným počasím. Ideální je provedení aplikace v rozmezí od začátku září do konce října. Vertikutace trávníku je důležitá i na podzim.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com