Co všechno je možné kompostovat

V poslední době v našich domácnostech výrazně stoupl zájem o kompostování. Není to ale jen proto, že každoročně platíme za odvoz komunálního odpadu o něco vyšší částky, než v letech předchozích. Je to také z toho důvodu, že si stále více uvědomujeme důležitost ekologického hospodaření a naši zodpovědnost vůči životnímu prostředí.

Co vsechno je mozne kompostovat 3

Kompostování je proces

Proces kompostování je tlení materiálu. Je to přírodní aerobní proces, tedy způsobován přítomností vzduchu a pomáhá rozkládat organický odpad. Při tomto procesu hrají důležitou roli živé organismy, které odpad rozkládají na bioorganominerální hmotu. Ta obsahuje jak živiny, tak humus.

Jak zpracovávat materiál vhodný ke kompostování

Materiál vhodný ke kompostování je dobré před uložením do kompostéru nadrtit, například pomocí zahradního drtiče. Odlišné materiály se doporučuje co nejvíce promíchat. Přidáním vody je možné docílit zvlhčení suchých vrstev kompostéru. Celkově je pro kompost vhodné dodržet složení materiálu s ohledem na poměr uhlíku (C) a dusíku (N). Přidáváme proto k surovinám vždy lopatku hlíny anebo již hotový kompost. Další možností je přidat houbové kultury a žížaly, červy nebo močovinu. Na dno kompostéru vždy patří hrubší vzdušný materiál jako například drobnější větvičky nebo sláma.

Co vsechno je mozne kompostovat 1

Kuchyňský odpad vhodný pro kompostování

Věděli jste, že do kompostu je možné zpracovat až 30 % kuchyňského odpadu? Kompostovat můžete skořápky z ořechů, vaječné skořápky, kávové a čajové zbytky včetně miniaturních čajových sáčků, mléčné produkty, ovocné a zeleninové slupky. Jen pozor na citrusové plody a slupky z tropického ovoce, ty by neměly být v kompostu v příliš velkém množství. Pár slupek z pomerančů anebo z banánů váš kompost zvládne zpracovat, je však lepší je nakrájet na malé kousky.

Co dalšího lze kompostovat

Dále můžete pochopitelně kompostovat posekanou trávu, listí, kůru ze stromů, hobliny, třísky, drnové řezy, větévky, piliny, peří, lidské vlasy a psí chlupy, trus hospodářských zvířat, ne však psí a kočičí exkrementy. Pro kompost je přínosný i popel ze dřeva, ne však cigaretový popel nebo popel z uhlí. Využijte pro kompostování i novinový papír, lepenku nastříhanou na menší kousky, papírové ručníky a utěrky.

Co se pro kompostování nehodí

Do kompostu nedávejte oddenkovou plevel a plevelné rostliny, které již začaly vytvářet semena. Nedáváme do něj ani velké větve nebo listí napadené škůdci nebo plísněmi. Nevhodné jsou odřezky masa, kůže, tuky a kosti, ani sýr. Do kompostu nepatří ani pecky, chemicky ošetřené materiály, časopisy, kameny, plasty a pochopitelně ani sklo nebo hliník a jiné kovy.

Co vsechno je mozne kompostovat 2

 

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

monolu.cz