Co kvete v dubnu

Rate this post

Ptáte se, proč většina květin rozkvétajících v dubnu kvete žlutě? Protože právě nyní kvetoucí rostliny spoléhají na opylení pomocí včel a dalšího blanokřídlého hmyzu. A právě kvůli němu musí být květy dobře viditelné a co nejnápadnější.

Orsej

Také tvary květů se u jednotlivých druhů vyvíjely s ohledem na opylovače. Mnoho z nich je talířovitých a díky tomu poskytují opylovačům něco jako vhodnou přistávací plochu. Většina rostlin kvetoucích v dubu se vyskytuje v lesích. Moudrá příroda to zařídila tak, že v lese v tomto čase mají i ty nejmenší rostlinky dostatek slunce ještě předtím, než se v něm všechny stromy olistí. Potom už by pro rostliny bylo blízko země příliš tma.

Bíle kvetoucí rostliny

Primula elatior

Sněhobíle kvetoucí keře trnky obecné (Prunus spinosa) není možné přehlédnout. Když kvetou, nejsou ještě olistěné, a přesto poskytují bezpečný životní prostor mnoha živočichům. Bažanka vytrvalá (Mercurialis perenis) je rostlina nepříjemně páchnoucí po shnilém mase. Ovšem do historie se velmi hluboce zapsala ve středověku, kdy se alchymisté s její pomocí snažili provést přeměnu rtuti ve zlato. Ačkoli se pokus nezdařil latinské označení rtuti „mercurium“ se stalo částí vědeckého pojmenování této rostliny. Dokonalou pastí jsou bílá, mírně zelenkavá květenství áronu skvrnitého (Arum maculatum). Tento květ, vypadající jako rafinovaný květ masožravých rostlin, láká hmyz za účelem obstarání opylení. Na mnoha místech, nejčastěji v listnatých a jehličnatých lesích střední Evropy se setkáváme i s bíle kvetoucí sasankou hajní (Anemone nemorosa), která začala kvést již v březnu a na chladnějších místech může kvést ještě i v květnu.

Žlutě kvetoucí rostliny

Cmelak na kvetu pampelisky

Z cibulek, svých podzemních zásobáren živin, vyrůstají a kvetou jedny z prvních jarních rostlin – křivatce žluté (Gagea lutea). Dobře se jim daří na vápencovém podkladě. Rozšířené jsou po celé Evropě. Mezi pryskyřníkovité řadíme žlutě kvetoucí orsej jarní (Ficaria verna), který v průběhu dubna pokryje břehy potoků a bukové nebo dubové lesy doslova kobercem květů a pryskyřník zlatožlutý (Ranunculus auricomus), který se stejně tak jako orsej, objevuje možná i na vaší zahradě. Vyžaduje spíše vlhké výživné vápenité půdy.

Anemone-ranunculoides

Prvosenka jarní (Primula veris) a prvosenka vyšší (Primula elatior) jsou neméně krásné žlutě kvetoucí rostliny, které mají květy dvojího druhu, aby zabránily samoopylení. Krásné hvězdičky žlutých květů v dubnu otevírá i mochna jarní (Potentila neumanniana). Jedná se o plazivý druh mochny, která ze všech druhů kvete na jaře jako první. V horních Rakousích se traduje, že listy mochny jarní pomáhají zklidnit pokožku po vosím bodnutí.

Modře nebo fialově kvetoucí rostliny

Tulipany

Dymnivka dutá (Corydalis cava) rostlina s dutou podzemní hlízou o velikosti vlašského ořechu roste ve vlhkých listnatých lesích. K nektaru uvnitř purpurově červených, fialových, namodralých anebo žlutých květů se dostanou i čmeláci s krátkým sosákem. S květní ostruhou obsahující nektar si poradí snadno, prokousnou zvenčí ostruhu a snadno se tak dostanou k lákavému nektaru.

BarvinekZapomenout nesmíme ani na koniklec luční (Pulsatilla pratensis), barvínek, violky, ladoňky nebo jaterníky.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Zuzana Bohdalová