Čím a jak ošetřovat dřevěnou kuchyňskou linku

Rate this post

Některé kuchyňské linky působí dojmem, jako by byly nové, a to i po mnoha letech používání. Jiné naopak vypadají opotřebovaně a neudržovaně již brzy po jejich pořízení. Tento jev nemusí zdaleka souviset pouze s pořizovací cenou kuchyně ani s její kvalitou, často je to totiž otázka péče, kterou jsme do vylepšení vzhledu kuchyně investovali. A kuchyňská deska je v tomto případě základem. 

Kuchyňské desky z masivu je třeba olejovat

Masivní kuchyňské desky z přírodního dřeva jsou pohledově i na omak velmi příjemné, ovšem na údržbu náročnější. Bez pravidelného olejování se totiž neobejdou. Kuchyňské dřevěné desky bývají nejčastěji z dubového, bukového nebo třešňového dřeva. Jedná-li se o dřevo exotické, obvykle padne volba na wenge nebo iroko. I když se jedná o dřeva odolná a dosti tvrdá, jsou citlivá na vlhkost. A s tou se v kuchyni potýkáme často. Několik vrstev speciálního oleje určeného přímo na kuchyňské desky je třeba na masiv aplikovat ihned po zakoupení. Základní ošetření chce alespoň tři vrstvy oleje. Mezi jednotlivými nátěry děláme cca šestihodinové přestávky. V prvních měsících používání se olejování opakuje častěji, aby dřevo získalo patřičnou odolnost. Známkou kvalitního naolejování je vytvoření kapek na povrchu desky, pokud na ni vylijete tekutinu. Poté už stačí olejovat desku pravidelně jednou za čtvrt roku.

Nanokosmetika a politury jako další možnost

Stačí pořídit pracovní desku s vrstvou Arcos Supermat anebo na dřevěný povrch vaší pracovní desky pravidelně aplikovat nanokosmetiku Pikatec home. Ta díky vytvoření prodyšné membrány umožní dřevu dýchat, a zároveň zabrání pronikání vody do dřeva pracovní desky. Díky tomuto opatření nehrozí, že by se ve vaší dřevěné kuchyňské desce rozvinuly plísně nebo dřevo ztratilo svou charakteristickou barvu. Co se politur týče, používejte vždy takové, které odpovídají materiálu, z něhož je vaše kuchyňská deska vyrobena. Lux Raff je dalším materiálem, který potěší v kuchyni zejména alergiky. Patří však do skupiny skleněných povrchů.

Pozor na působení vysokých teplot

Dřevo jako přírodní materiál pochopitelně reaguje nejen na vlhko, ale také na změnu teplot.  Vysoké teploty jej mohou zdeformovat, ohnout a jinak poškodit. Pokud nemáme jinou možnost, než kuchyňskou desku instalovat v okolí stálého tepelného zdroje, jako jsou například kamna, ponecháme mezi deskou a kamny volný prostor alespoň o vzdálenosti 30 cm.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

285 total views, 1 views today