Chystáte se darovat pod stromeček dárkový certifikát? Pozor na 3 záludnosti!

Rate this post

Už nechcete v očích svých blízkých vidět zklamání, když rozbalí pod stromečkem dárek, který se jim nelíbí nebo nehodí? Rádi byste se dárkem trefili do vkusu obdarovaného, ale nechcete mu dávat neosobní dárek v podobě obálky s penězi? Možná proto plánujete, že byste letos darovali svým blízkým raději některý z dárkových certifikátů, které mohou zaručit spokojenost. Pozor ale! I dárkové certifikáty mohou nakonec způsobit rozčarování.  

Sdružení na ochranu spotřebitelů doporučuje všem, kteří chtějí udělat někomu radost dárkovým certifikátem pod stromečkem, aby opravdu pečlivě zvážili všechna pro a proti. Vždy je třeba počítat s tím, že na dárkovém certifikátu lze spíše prodělat, než na něm vydělat, a to zvláště, pokud špatně vybereme. Co je tedy třeba zvážit, a na co si má dát pozor obdarovaný? Zde jsou tři základní upozornění:

1. Uplatnění certifikátu výhradně u toho obchodníka, který jej prodal

Výběrem certifikátu může být obdarovaný omezen jak při výběru značky zboží, tak omezenou nabídkou, nebo jeho cenou. Zpravidla je totiž nutné uplatnit certifikát u téhož prodávajícího, kde byl zakoupen, nebo alespoň na jiné prodejně, ale opět u téhož prodávajícího. I kdyby bylo možné zakoupit v jiném obchodě totéž zboží levněji, často si musí obdarovaný koupit i dražší zboží, jen aby certifikát uplatnil.

Chystate se darovat darkovy certifikat 1

2. Certifikát obvykle nutí k nákupu vyšší hodnoty

Obchodníci pochopitelně chtějí na prodeji certifikátů vydělat, a tak nutí zákazníky k nákupu zboží vyšší hodnoty a odmítají vrátit částku, která byla nevyčerpána. Často se tak stane, že zákazník, aby nepřišel o své peníze, koupí i něco, co ve skutečnosti nepotřebuje anebo musí dokoupit alespoň nějakou drobnost, aby dosáhl na doplnění celkové částky.

Chystate se darovat darkovy certifikat 2

3. Časové omezení certifikátu

Největší nevýhodou dárkových certifikátů je jejich časově omezená platnost. Klasicky bývá často uváděna miniaturním písmem a může se dokonce stát, že na certifikátu není uvedena vůbec. Obchodník je povinen informovat o platnosti poukázky každého spotřebitele, který si ji u něj pořídí. Často se stává, že lidé ne vždy dárkovou poukázku uplatní včas, a pak žádají o přijetí časově propadlé poukázky. Uplynutím stanovené lhůty však právo na plnění opravdu zaniká a peněžitá náhrada za nevyužitou poukázku není možná. Poukázky, jimž vypršel termín na jejich uplatnění, pozbývají platnosti bez náhrady. Proto se vyplatí zvolit jako dárek spíše poukázku s co nejdelší dobou splatnosti a ani pak s jejím uplatněním neotálet.

Buďte tedy při nadělování poukázek opatrní, na jejich nákup nespoléhejte jako na jedinou možnost jak obdarovat své blízké. Nechcete přece komplikovat sobě ani obdarovanému nákup nebo čerpání dárku, který měl být dárkem z radosti a lásky.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com