Chcete změnu v interiéru? Vsaďte na dekorační obklady!

Rate this post

Zatoužili jste po změně interiéru, ale nechcete celý byt hned podrobit kompletní rekonstrukci? Zkuste na to jít příjemnější, ne tak náročnou formou. Změňte v kuchyni, obývacím pokoji, případně i v koupelně vzhled stěn. Využijte k tomu dekorativní obklady. Obklady z různých materiálů mohou nejen barevně, ale i tvarově změnit váš interiér k nepoznání.

Dekorativní velko- i maloformátové obklady nejsou jen vzhledovou změnou pro interiér, jsou i praktickou pomůckou všude tam, kde by mohlo docházet k poškození, ušpinění nebo jinému způsobu opotřebení zdí. Kromě toužebné změny a dobrých funkčních vlastností může být jejich důvodem využití schopnosti přilákat pozornost k některému konkrétnímu místu v našem příbytku. Nemusíme vždy volit klasiku v podobě keramických obkladů, ale můžeme využít i panely z MDF desek, lehčené kamenné obklady nebo obklady skleněné.

Když vsadíte na obkladačky

U keramických obkladů se sleduje hned několik hodnot: tvrdost, otěruvzdornost a nasákavost. Otěruvzdornost je dána na stupnici PEI od 1 do 5, kde číslo 5 značí nejvyšší odolnost. Pro běžně využívané koupelny postačí zvolit dlaždice PEI 2. Zde je třeba zaměřit se hlavně na protiskluzný povrch dlaždic. Obklady s povrchovou glazurou jsou odolnější. Nejodolnější jsou pak vysoce slinuté obklady s nasákavostí pod 0,1 %. Cenově jsou zařazeny do vyšší kategorie. Dají se využít jak v interiéru, tak v exteriéru, a to na frekventovaných místech.

Panely z MDF desek okouzlí barvou i povrchem

Tyto panely nejsou vhodné pouze do míst, kde by jejich povrchovou foliovou úpravu mohl poničit otevřený oheň, například za plynovým sporákem. Úprava jejich povrchu zvládá teploty okolo 70 °C. Skvěle se hodí do koupelny, protože zvládnou jak velké množství par, tak poměrně vysoké teploty. Pokud nebudou za plynovým sporákem, najdou své praktické i estetické využití také v kuchyni. Vybírat můžete z mnoha barev a také frézováním upravených povrchů. Frézování se provádí v příčných liniích nebo ve formě svislých proužků.

Kamenný obkladový aglomerát   

Výhodou lehčených kamenných obkladů je nízká váha obkladového aglomerátu, který se aplikuje nejen na stěny, ale i na sádrokartonové konstrukce. Obklady se spárují. U svislých ploch se vytvoří celistvá bezspárová vrstva nazývaná kamenný koberec. Drobné i větší kamínky jsou spojovány do větších plátů pryskyřičnou směsí. Kamenné obklady však mohou mít také tvar štípaných skalních úlomků nebo lámané skály.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com