Chcete mít zahradu bez škůdců? Vsaďte na aksamitníky!

Rate this post

Včely jsou chytré a vědí, že sběr pylu právě z aksamitníků jim zajistí zdraví. Nás pěstitele a zahrádkáře zase afrikány potěší záplavou svých kouzelných květů. Jsou natolik tvarově i barevně pestré, že dokážou na záhonech doslova zářit, a to i tehdy, když slunce právě nesvítí.

Již v minulosti se aksamitníky staly uctívanými rostlinami Aztéků a byly spojovány s mexickým svátkem Dne mrtvých. Proto byly naprosto běžně vysazovány na tamních hřbitovech. Do Evropy se ovšem aksamitníky dostaly až v 16. století.

Kouzelná moc aksamitníků

Aksamitníky mají doslova kouzelnou moc. Snad pro každou zahradu jsou velkým přínosem v tom, že ji dokážou udržovat zdravou a bez škůdců. Aksamitníky jsou dobří společníci, kteří vylučují určitý druh chemikálií, a ty odrazují některé hlístice v rozšiřování se po zahradě. Nejúčinnější v odpuzování je aksamitník menší. O aksamitníku menším se říká, že zamezí výskytu plevele jako je například pýr plazivý. Někteří pěstitelé rajčat a paprik vždy vysazují mezi sazenice paprik a rajčat několik rostlin aksamitníku. Věří totiž, že aksamitníky ochrání zeleninu před výskytem molice.

Široká škála barev, tvarů a velikostí

Aksamitníků existuje několik druhů v široké škále barev, tvaru květů a také ve výšce rostlin. Učiněným pokladem pro hmyzí sosání jsou květy aksamitníku rozkladitého. Lákají na sebe pestřenky, včely i motýly. Nechejte tento druh afrikánů na své zahradě dokvést a vytvořit semena, v zimě si pak na nich pochutnají stehlíci a vrabci. Aksamitník vzpřímený má příliš husté květy s velkým množstvím okvětních lístků, hmyz tak nemá téměř žádnou šanci dostat se ke své potravině. Jako další odrůdy můžeme uvést například trpasličí aksamitník Marvel Mixed ve žlutém i oranžovém květním zabarvení. Dalším druhem je Safari Red. Ten má dvojité květy a zvláště podmanivě voní včelám. Odrůda Lemon Gem nabídne květy drobnější a jednodušší.

Pěstování afrikánů

Vypěstovat si aksamitníky ze semínek je jednoduché. Rostliny jsou odolné vůči nepřízni počasí a méně je napadají škůdci. To jsou nejdůležitější přednosti aksamitníků. Právě proto jsou s oblibou pěstovány na našich zahradách. Navíc, až čas jejich krásy vyprší, poslouží nám znovu, tentokrát jako materiál do zahradního kompostu.
Jakmile sazenice vyklíčí, snadno je můžeme přesazovat. Už tehdy jsou dostatečně silné a odolné, s velkými děložními lístky. Nebude jim vadit ani případné poškození kořínků. Můžete je při zakořeňování nechat společně ve větším počtu kusů, nemusíte je oddělovat na jednotlivé rostlinky.

Jedinečné zářící koberce květů

Z aksamitníků vysazených společně například se žlutě kvetoucími rostlinami jako jsou střapatce nebo růžovými a fialovými krásenkami vytvoříte na své zahradě jedinečné jasně zářící květinové koberce. Extrakt z rostlin aksamitníků pomůže navíc včelám ochránit je před včelím morem.  Tak, a je tu rovnou celá řada důvodů, proč pěstování aksamitníků zařadit do letošního osevního plánu i ve vaší zahradě a objevit jejich krásu i užitek.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

211 total views, 1 views today