Byt pro jednoho – výhody i nevýhody

Rate this post

Na první pohled by se mohlo zdát, že zařizovat byt pro jednoho je snadné. Ale opak může být pravdou. Pro přechodné singl období se vyplatí spíše levnější varianta vybavení, které lze prakticky kdykoli obměňovat dle potřeby. Levnější nábytek a vybavení nahradíte spíše bez výčitek anebo jej můžete přenechat druhým.  

Byt pro jednoho vyhody i nevyhody 1Byty, které užívají single osoby, prozrazují o svých majitelích více, než je to u bytů obývaných více osobami. Ze singl bytu se často dovídáme mnoho o životním stylu majitele, jeho koníčcích a často i o jeho práci.

Malý byt k trvalému bydlení

Plánujete-li bydlení v maloprostorovém bytě na trvalo, vyplatí se investovat do vestavěných skříní. Další zařizování interiéru už se pak bude odvíjet od toho, zda v něm budete hlavně přespávat, nebo v něm budete i pracovat, případně jak často si zvete návštěvy anebo rodinu. Při trvalém bydlení se vyplatí navíc investovat i do dražšího víceúčelového vybavení a rovněž do spotřebičů.

Polyfunkční byt menších rozměrů 

Byt pro single, který je menších rozměrů, musí být polyfunkční. Ideální je, když se v něm dá zařídit vše potřebné – kuchyň, obývací pokoj, ložnice, případně i pracovna. Záleží jen na obyvateli bytu, čemu z toho dává přednost anebo zda si byt zařídí tak, že se do něj vejde vše potřebné. Výhrou jsou lehce přestěhovatelné a zároveň úsporné skříně, do nichž se vejde jak oblečení, tak obuv. Zrcadlo na dveřích se vždycky hodí a navíc dokáže opticky zvětšit prostor. Skvělou vychytávku představují provazové věšáky Wardrope. Zavěsit je můžete prakticky kamkoli. Uplatní se při odkládání kabátů, obuvi, deštníků, ale i k sušení mokrých ručníků nebo na zavěšení sportovních potřeb. Vyklápěcí lůžko zajistí kvalitní spánek a přes den nezabírá mnoho místa.

Byt pro jednoho vyhody i nevyhody 2Úložiště v předsíni

Vsaďte na závěsné skříňky. Obvykle se dají po kusech přikupovat a různě kombinovat.   Nezaberou mnoho místa, můžete je dávat třeba i nad sebe, vejde se do nich spousta věcí: šály, rukavice, čepice, kabely a kabelky i boty. Pokud máte to štěstí, že i ve vašem malém bytě nebo garsonce patří předsíň k prostorově velkorysým místnostem, a vy se tu navíc hodláte usadit natrvalo, investujte do předsíňových úložných skříní. Naopak, jestliže víte, že se v malometrážním bytě neohřejete příliš dlouho, investujte spíše do závěsných skříněk, poliček, regálů, věšáků a botníků s výklopnými šuplaty. Díky těmto prvkům využijete bohatě prostor celé stěny.

Při zařizování single bytu myslete také na to, že každý z nás má jiný vkus a spousta věcí, které vyhovují vám, mohou chtít příští nájemci vyhodit. Nemá tedy smysl příliš investovat ani do nábytku ani do zařizovacích věcí, jestliže se zde nehodláte zdržet příliš dlouho.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com