Budujete přírodní koupací jezírko? Máme pro vás inspiraci!

Rate this post

Přírodní koupací jezírko, stejně jako každý jiný vodní prvek v zahradě, přináší v letních měsících žádané osvěžení a zpestření venkovního prostoru. Koupací jezírka, jsou vítanou relaxační oázou nejen pro děti, ale i pro dospělé a také pro drobná zvířata, včetně našich domácích mazlíčků. Aby takovéto biotopy dobře sloužily a poskytovaly čistou vodu, musí být dobře založeny a vhodně osázeny.

Foto: diycozyhome.com

Chystáte-li se na výstavbu podobného koupacího jezírka, inspirujte se následujícími fotografiemi, které jsou výběrem toho nejlepšího v ozvláštnění zahrady vodním prvkem.

Foto: naturstein-konglomerat.com

K vytvoření běžného břehového porostu se využívají bahenní a vlhkomilné rostliny. Právě díky nim lze snadno začlenit přírodní jezírko do okolního prostoru a do zahrady. Rostliny v těchto pásmech poskytují příjemné zastínění břehů a zakrytí jeho okrajů. Prostor mezi rostlinami je navíc oblíbeným úkrytem nejrůznějších vodních a dalších drobných živočichů.

Foto: bestrocklandscapingideas.com

Otevřený výhled do krajiny v okolí zahrady s vodním prvkem skýtá skvělou příležitost k příjemné a nikým nerušené relaxaci. Při budování takovéto vodní plochy v zahradě je třeba si uvědomit, že nový kus vodního světa výrazně, a to až rozhodujícím způsobem ovlivní celkovou podobu zahrady a zasáhne i do jejího okolí.

Foto: pinterest.com

Svůj domov ve vodě, mokřadech a březích nacházejí stovky rostlin, od rákosu, orobince, přes lekníny až po blatouchy, irisy a nepatrné ve vodě ponořené rostlinky. Ty všechny nabízejí jedinečnou možnost zkrášlení břehů a mokřadních či bahenních zón. Stejně tak, jak je nutné dobře naplánovat domov rostlinám, je nutné podle různých požadavků dobře a s rozvahou naplánovat i umístění vodní plochy.

Foto: greatbackyardideas.com

Máte-li v úmyslu obohatit jezírkem svou venkovskou zahradu, založte ji co nejpřirozeněji. V takovém případě je třeba brát zřetel na to, aby vodní plocha nebyla příliš dominantní, a aby dobře zapadla do daného prostředí. Svou pozornost soustřeďte na osazování břehů a  bažinných zón.

Foto: apartmenttherapy.stfi.re

Voda člověku pomáhá k uvolnění a uklidnění. Příjemné prostředí a osvěžující vánek společně s vodou každému dopřejí pocit klidu a zotavení. Zahradní jezírko, o které je dobře postaráno, je doslova živou oázou, kterou potřebuje k regeneraci každý z nás. Díky takovémuto přívětivému koutu v zahradě dokážeme rychle načerpat ztracenou avšak velmi potřebnou energii.

Foto: pinterest.com

Nezměrná všestrannost využití vody v zahradě je jednoduchým vysvětlením obrovské obliby zahradních jezírek a dalších vodních prvků.

Text: Zuzana Bohdalová 

445 total views, 1 views today