Buďte v pohodě – bydlete a žijte hygge

4 (80%) 1 vote

Máte rádi bydlení s prvky moderního designu a zároveň kladete velký důraz na celkovou funkci prostoru? Chcete, aby váš byt působil lehce, vzdušně a uvolněně? Největší důraz však kladete na útulnost? Pak vás zcela určitě zaujme bydlení ve stylu současného fenoménu hygge, jenž pochází z Dánska/Norska.

Styl hygge sází na přirozenost

Bydlete v pohode- bydlete HYGGE 1

Co do barevnosti sází tento styl spíše na světlé tóny přírodního charakteru. Jako celek působí takovéto bydlení elegantně a harmonicky. Hygge (čtěte hýk) sází na to, že pro navození příjemné atmosféry stačí mnohdy méně, než bychom čekali. Hlavně je to pocit hřejivého tepla, společnost milovaných osob, minimum nábytku a spousta doplňků pro navození příjemné atmosféry, mezi nimiž nesmí chybět svíčky všech velikostí. Pro chladné měsíce je dobré zvolit potahy a látky s vyšším vlasem, stejně tak i koberce. Pak už jen stačí zavrtat se do teplého plédu a užívat zaslouženého odpočinku.

Sterilní prostředí není nic pro vás

Bydlete v pohode- bydlete HYGGE 2

K přirozenosti patří osobitost. A právě ona osobitost nejvíc vypoví o vás, o tom, co vás baví, čím doma žijete. Právě o Dánech se říká, že si umí domácí štěstí užívat nejlépe. Žijte tedy jako oni a užívejte si to doma. Kde jinde by se měl chovat člověk naprosto přirozeně, když ne doma. Ve sterilním prostředí bez špetky toho rozmazlování se domácí pohoda vytváří docela těžko. Jakmile přijdete domů, odevzdejte se přítomnému okamžiku, myšlenky na práci odložte alespoň na pár hodin stranou, zapalte si svou oblíbenou vonnou svíčku, oblékněte měkoučký hřejivý svetr a usedněte ke krbu a hlavně vnímejte tu pohodu. Teplo, bezpečí domova, měkký polštářek za zády a rozečtená kniha v ruce společně s vaším oblíbeným horkým nápojem vám navodí pohodu, to nejdůležitější, co se skrývá za pojmem hygge.

Každý z nás to potřebuje

Bydlete v pohode - bydlete HYGGE 3

Minimálně v jedné věci bychom si měli vzít ze Skandinávců příklad: umí se perfektně poprat s chladem a tmou. Životní tempo jim tu udává příroda a oni se jí umí přizpůsobit. Umí si udělat čas na každodenní aktivity, a to znamená, že trocha toho nevlídného počasí je neodradí. Skandinávský pragmatismus je nutí dělat kompromisy, ale život nás všech je přece o kompromisech. Nemusíme se dřít hodiny v posilovně, ale můžeme vzít děti na kopec za dům sáňkovat anebo se proběhnout po lese se svou smečkou psů, a pak si užít společně domácí klid a pohodu, které si zasloužíme všichni. Žít hygge je zdravé.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com