Biologická ochrana rostlin

Rate this post
Proti chorobám a škůdcům na zahradě je možné se bránit mnoha vysoce selektivními látkami, které jsou dnes běžně na trhu. Je to však způsob, který není zrovna šetrný a příliš zatěžuje životní prostředí. Biologická ochrana je mnohem šetrnější. Bee on flower

 
Biologická ochrana neznamená okamžité vyhubení všech škůdců na celé zahradě, jedná se spíš o udržení jejich stavů na přijatelné úrovni.
Přirození hubitelé škůdců 
Během svého vývoje zlikviduje jedna larva slunéčka sedmitečného přibližně 260 mšic a v dospělosti v hubení pokračuje dokonce tempem až 60 mšic denně. A neživí se jen mšicemi, ale i různými červy, roztoči a larvami dalších škůdců. Totéž platí i pro další druhy slunéček. Dospělí jedinci se na zimu schovávají do různých prasklin v kůře stromů, do škvír, jsou ukrytí v suché trávě nebo v křovinách anebo ve starých dřevěných plotech. Pokud chceme mít na své zahradě dostatek slunéček, je dobré jim vytvořit dostatečné množství podobných úkrytů. ladybugSlunéčkům dvoutečným připravte malé dřevěné krabičky se vstupní m otvůrkem a uvnitř je vystelte například suchým mechem. Než slunéčka ze svých úkrytů vyžene jaro, uložte je i s krabičkami tam, kde jich bude nejvíce potřeba. Na tomto místě je dobré upozornění na možnou záměnu larvy slunéčka s mšicí krvavou, která se však u nás vyskytuje jen na jabloních.
Dalšími našimi hmyzími pomocníky v zahradě jsou pavouci, lumci, střevlíci, zlatoočky, dravé ploštice pestřenky a mnozí další živočichové. Budeme-li mít na zahradě dostatek rostlin z čeledi okoličnatých, zajisté to přiláká pestřenky, páteříčky i slunéčka. Dospělci těchto druhů si nektarem a pylem kopru nebo kmínu rádi vylepší svůj jídelníček.
Užitečné ptactvo Biologicka-ochrana-rostlin-5
Na zahradě jsou také velmi užiteční ptáci, například dospělá sýkora denně sezobe až 130 housenek a mláďata krmí až osmsetkrát.  Potomstvo jednoho páru pak sesbírá mezi 75 až 100 kg hmyzu za celý rok. Velmi prospěšní jsou i drozdi, lejsci, kosi, šoupálci, rehci a strakapoudi. U vrabců, pěnkav stehlíků a špačků je to sice tak, že v dospělosti se živí rostlinnou potravou, ale svá mláďata krmí také hmyzem. Pro ptáky hnízdící v přirozeném prostředí v nejrůznějších dutinách můžete připravit raději už na podzim hnízdní budky. Máte-li jich na zahradě více, je dobré rozvěsit je alespoň do vzdálenosti 15 m od sebe. Velká řada hmyzožravých ptáků hnízdí volně a upřednostňují například husté křoviny, takže na vaší zahradě budou vděční za každý keř a zvláště za živý plot nebo různá zelená zákoutí. Vypomozte jim tak, že svážete několik větviček takovým způsobem, aby vytvořily sedélko pro budoucí hnízdo.
Ježci, žáby, ještěrky a další Green lizard
V likvidaci škodlivého hmyzu je nedoceněná, ale velmi dobrá ropucha. Navíc se živí i slimáky a hlemýždi. Prospěšné jsou však i další druhy žab. Chceme-li je přilákat, naprosto nám k tomu postačí malý zahradní rybníček, žáby do něj nakladou vajíčka a z nich vylíhlé žabky se do něj příští rok s největší pravděpodobností zase vrátí.
Hmyzem se živí i další živočichové: ještěrky, ježci a slepýši, navíc stav hrabošů, hryzců a myší na vaší zahradě spolehlivě sníží užovky.
Existuje samozřejmě ještě mnoho dalších metod, jak chránit zahradu před škůdci. Patří k nim například vyvěšování lepových desek, nebo setřásání stromových škůdců do plachet a podobě, ty však již patří do skupiny mechanických metod ochrany rostlin.
 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: samphoto.cz