Barvou roku 2019 byla vyhlášena korálová

I když to tak často nevypadá, volbě barvy roku předchází pečlivý výzkum.  A vzhledem k tomu, že každý z nás má své oblíbené a neoblíbené barvy, je jasné, že se tato volba nemusí shodovat s názorem většiny. Ovšem letos zvolenou barvu označovanou jako Living Coral si jistě zamilují hlavně ženy.

Koncern Panetone letos vyhlásil jako barvu roku právě tento odstín. Living Coral, česky bychom tuto barvu popsali jako korálovou, odborníci popisují jako barvu oranžovou se zlatým podtónem. Ti, kdo měli tu možnost potápět se v moři u korálových útesů, právě ji možná spatřili na vlastní oči. A co tato barva vyjadřuje? Jednak symbolizuje povzbuzení a naději a zároveň dává i jistou útěchu v tak proměnlivém světě, jako je ten náš současný.

Symbol povzbuzení a naděje do našich interiérů

Tuto barvu a její odstíny budeme v letošním roce vídat nejen na módních molech a oděvních kouscích, ale i na stěnách interiérů, kanceláří nebo na nábytku či bytovém textilu. Mnozí z nás, kteří mají tuto barvu v oblibě, si ji v nejrůznější formě přivedou i do svých domovů. A proč také ne, když je tato barva veselá a symbolizuje naši touhu hrát si a zároveň vyjadřuje náš požadavek na optimismus, na možnost vidět svou budoucnost tak trochu v korálových barvách. Ale stejně tak, jako se stane budoucnost jednoho dne minulostí, tak i korálová barva ukazuje na pomíjivost a dočasnost krásy přírody.

Korálová jako návrat k přírodě

Volba na korálovou barvu jako na barvu roku nepadla náhodně. V dnešním přetechnizovaném světě plném online komunikace, kterou zprostředkovávají nejrůznější sociální média, je korálová barva voláním po návratu k přírodě. Stejně tak, jako jsou ve skutečnosti ohroženy korálové útesy, podobně je ohrožena i běžná komunikace mezi lidmi, kteří by spolu měli hovořit a komunikovat hlavně z očí do očí. Krásné barvy přírody vždy stojí za to, aby byly součástí našich životů, našich každodenních činností, ať už se odehrávají v kuchyních nebo obývacích pokojích. Korálová barva si vzala za úkol povzbuzovat naše každodenní bezstarostné aktivity, nalézt spojení ve vztazích, mezi lidmi a také vzájemně mezi lidmi a přírodou.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

309 total views, 1 views today