9 x okouzlující netradiční dřevěné stoly

Rate this post

Máte-li tvořivé sklony a rádi pracujete se dřevem, pak se vám možná, stejně jako nám, zalíbily netradičně řešené masivní dřevěné stoly. Často je tvoří jediný kus dřeva. Někdy je tento přírodní materiál jediným použitým, jindy jsou stoly kombinované se sklem anebo s litou pryskyřicí. Každopádně jsou to majestátní nábytkové kusy, které nelze přejít bez povšimnutí.

Foto: salvabrani.com

Výroba takovýchto stolů je hlavně časově náročná. Nedá se zvládnout ani bez pomoci patřičných nástrojů a dílenského vybavení. Ovšem výsledek, ten stojí za to! Aby v interiéru takový stůl dostatečně vynikl, potřebuje dostatek místa.

Foto: outlawgarden.blogspot.com

Nádherným solitérem je i tento stůl, v jehož středu se dají pěstovat drobné zákrsky a mechy. Společně s nimi vypadá dřevo tak přirozeně. Deska stolu vyžaduje dokonalou úpravu a nakonec i impregnaci, aby si zachovala svůj povrch odolný a co nejdéle nepoškozený.

Foto: salvabrani.com

Masivním dřevěným stolům neuškodí ani nějaká ta spára, která se v pevné desce tu a tam objeví. Pak přichází na řadu hmoždík, nazývaný truhláři občas také mašle nebo vlaštovčí ocas. Jedná se o spoj, který slouží pro spojování větších ploch, jako jsou konkrétně desky stolů, víka truhel nebo různých lavic, případně deskových dveří.

Foto: ebaumsworld.com

Fascinující masivní dřevěný stůl pro deset až dvanáct osob. Nádhera přírodního materiálu, která na sebe vzala díky šikovným rukám truhláře nebo řezbáře podobu listu. Zlatá žilnatina tvořící střed postupně přechází ve stojnou nohu stolu. Skvělý nápad, který je dotažen k dokonalosti.

Foto: etsy.com

Dřevěný stůl s výplní z epoxidové pryskyřice modré barvy, která evokuje symbol tekoucí řeky. Dřevo a pryskyřice v přírodě tvoří jeden celek. Ovšem pryskyřice, která zde vytváří pomyslný říční tok uprostřed dřevěné masy, je stoprocentně syntetická. Přírodní pryskyřice bohužel není možné zpracovávat k výrobě těchto stolů, k tomuto účelu je nepoužitelná.

Foto: promarinesupplies.com

Epoxidová pryskyřice je uměle dobarvovaná, proto ji můžeme využít v různých barevných odstínech. Nádherného vyleštění se dosahuje většinou broušením, kdy se s postupným zvyšováním zrnitosti brusného papíru na brusce dosáhne hladkého povrchu. Ten se poté ještě dolešťuje.

Foto: salvabrani.com

Barevné pigmenty, které se přidávají do pryskyřice k probarvení, jsou hodně vydatné. Proto je třeba zabarvení předem vyzkoušet, abychom výsledným odstínem nebyli zklamáni. Jak je vidět na tomto snímku, stejně nádherné dokážou být kulaté i obdélníkové stoly.

Foto: holzdiy.ml

Dřevo pochopitelně opět nejlépe souzní s dalším dřevem. Zde to dokazuje sada deseti židlí, která dokonale koresponduje s materiálem, z něhož je vyroben masivní stůl pro 10 osob. Pro velkou rodinu, která má blízko k přírodě, naprosto ideální místo k setkávání a společným večeřím.

Foto: homedisign.com

Jako nábytek z říše snů nám pak připadají výsledná umělecká díla, u nichž usedáme, abychom společně trávili čas se svou rodinou nebo s přáteli.

Text: Zuzana Bohdalová

532 total views, 1 views today