5 netradičních způsobů využití cibule v domácnosti

Cibule je v každé domácnosti přímo neocenitelným pomocníkem. Ti, kdo si ji sami nepěstují na svém pozemku, by si ji měli domů pořídit v dostatečném množství do zásoby. Má totiž spoustu netradičních možností využití. Je nepostradatelná nejen v mnoha různých pokrmech, ale i při odstraňování pachů a rzi, přináší úlevu při bodnutí hmyzem a také odpuzuje domácí mazlíčky, kteří nám mohou svým značkováním působit škodu na zahradě a rostlinách.

Zrezivěly vám nože?

Pomocí cibule je snadno zbavíte rzi. Na nože byste totiž nikdy neměli používat drátěnku. Stejně tak byste se měli vyhýbat i chemickým čistidlům. Ideální je tedy cibule. Zrezivělý nůž do ní jednoduše zapíchněte a nechejte cibuli působit. Je-li rez hodně zažraná, bude třeba proces opakovat.

Bodla vás včela?  

Plátek čerstvě rozkrojené cibule vás zbaví nepříjemné bolesti v místě bodnutí včelou. Plátek cibule nechejte chvíli přiložený na postiženém místě. Pokud však trpíte na alergii při bodnutí hmyzem, cibule vás před ní neochrání, a tak ihned vyhledejte pomoc lékaře.

Značkují vaše kočky nebo psi na zahradě?

Svým domácím mazlíčkům můžete jednoduše díky cibuli zakázat přístup na místa, která na zahradě poškozují svou močí nebo hrabáním a okusováním. Nakrájejte cibuli na plátky, a ty pak rozložte po zahradě na zakázaná místa. Zvířata nemají pach cibule ráda, a tak by je měl odradit o další návštěvy míst, která pro ně mají zůstat tabu.

Udělalo se někomu nevolno?  

Stane se, že na někoho přijdou náhle mdloby, udělá se mu nevolno a člověk omdlí. Jestliže budete u toho a nikdo kolem nebude mít k dispozici čichací sůl, požádejte například obsluhu restaurace, aby vám dala rozkrájenou cibuli, a tu dejte přičichnout postiženému. Silná vůně cibule by ho měla probrat.

Malovali jste v pokoji a ten vám teď nepříjemně páchne?

Zvláště v místnostech, kde pobýváte přes den či noc delší dobu, může být zápach barev velmi nepříjemný. Vyzrajte na něj jednoduše. Dejte do talíře s vodou několik čerstvě nakrájených cibulí, ty totiž skvěle dokážou během několika hodin absorbovat veškerý pach v místnosti.

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com

222 total views, 2 views today