4 způsoby využití jemného písku okolo domu

Rate this post

Jemný písek se v okolí domu a při práci na něm vždycky hodí. Dá se využít mnoha různými způsoby. Pokud máme na mysli jemný písek, jedná se o písek frakce 0/4. Tento písek je možné využít jednak pro pískování trávníků, jako plnivo do dětských pískovišť a rovněž pro zasypávání zámkové dlažby a hlavně při stavbě domu samotného. 4 zpusoby vyuziti jemneho pisku 3Při stavbě domu

Nedílnou součástí každé stavby domu je písek. Využívá se v několika různých frakcích, stejně jako kámen. Jemný písek je důležitou surovinou pro vytvoření vyrovnávací vrstvy. Ta slouží jako akustická izolace mezi jednotlivými domovními patry. Písek a jeho jemnost je záruka toho, že pronikne do každé mezery, čímž zabrání dalšímu propadání stavebních materiálů. Nejen při samotné stavbě domu, ale i při mnoha dalších stavebních pracích v okolí domu se bude hodit jemný písek frakce 0/4. Je velmi vhodný rovněž k obsypávání elektroinstalace, vody nebo topení.

 Na pískování trávníků

Trávníky na těžkých půdách je nutné často provzdušňovat. Součástí provzdušňování je i jejich pískování. To výrazně vylepšuje strukturu travních drnů. Přímo ideální je k tomuto kroku použití vymývaného říčního písku s nízkým obsahem vápna. Pískování trávníku naprosto postačuje, je-li realizováno jedenkrát ročně. Na plochu o rozloze 1 m2 se spotřebuje něco mezi 4 – 7 litrů písku. Při pískování malých ploch naprosto postačí využít buď aplikační vozíky, nebo hnojivová rozmetadla. Pro pískování větších ploch, například travnatých hřišť, kde je nutné provést pískování rovnoměrně, se osvědčily spíše speciální stroje anebo ruční pískovače. Při pískování je třeba dbát, aby nedošlo k úplnému překrytí trav. Správně provedené pískování zvýší propustnost vody a živin, omezí rovněž plstnatění trávy, navíc minimalizuje vznik mechů a odstraňuje nerovnosti na travní ploše. Celkově tak pískování velmi vylepšuje půdní strukturu.

4 zpusoby vyuziti jemneho pisku 1 Pokládka a vysypávání zámkové dlažby

Ani při pokládce zámkové dlažby se neobejdeme bez jemného písku. Při pokládce dlažby je vysypávání zámkové dlažby jemným pískem jedním z finálních kroků. Je to právě jemný písek, díky němuž nakonec dlažba perfektně sedne. Jednotlivé kusy dlažby se jím dokonale stmelí.

Dostatečné vysypání rovněž dokáže zamezit růstu nežádoucího plevele ve spárách. Zásyp pískem provádějte pomocí koštěte. Jemný písek nejprve vysypte na hromadu, a až pak ho rozmetávejte. Rozmetání provádějte tak dlouho, dokud zcela nevyplníte všechny spáry.

  Výplň dětského pískoviště

Žádná zahrada nebo dětské hřiště není úplně kompletní, pokud nemá dětské pískoviště. Na středně velké pískoviště, o  rozměrech cca 7 x 5 metrů, spotřebujete na vyplnění něco mezi 300 – 400 kg jemného písku. Lépe více, nežli méně.  Jestliže vám písek zbude, vždycky jej účelně využijete, například na posyp chodníku, k zasypání děr v trávníku anebo na dodatečné dosypání pískoviště, jakmile písek dostatečně slehne.

Již při zakládání pískoviště je dobré myslet na ochranu této plochy před nechtěným znečištěním například psy a kočkami. Pořídit na pískoviště odpovídající kryt nebo síť by mělo být samozřejmostí pro rodiče těch nejmenších dětí. Případně je možné pískoviště ohradit nízkým plůtkem. Před prorůstáním trávy a plevelů můžete pískoviště uchránit  podložením mulčovací textilií. Další možností je pořídit pískoviště rovnou ve tvaru hotového plastového výlisku, který má i dno.

 Text: Zuzana Bohdalová

 Foto: Shutterstock.com