10 tipů, jam být doma více EKO

Rate this post

Třídíte odpad? Rozmrazujete pravidelně ledničku, recyklujete starý textil a přešíváte jej na nově upotřebitelné věci, nevyhodíte ani kousek jídla anebo jak si vlastně představujete ECO chování v domácnosti vy?

10 tipu jak byt doma vice eco 1

Recyklace a úspory ve všech směrech našeho života, to je to, co dnes hýbe světem zastánců a milovníků ECO chování. A pravdou je, že by se k našemu životnímu prostředí měli chovat šetrněji všichni obyvatelé naší planety. Jak tedy začít alespoň sami u sebe a ve své vlastní domácnosti, abychom se chovali více ekologicky? Zde je alespoň 10 tipů:

1. Vodu používejte s rozumem. Při čištění zubů i při mydlení se ve sprše vypínejte vodu.

2. Místo koupání se sprchujte. Tím ušetříte až 40 % vody.

3. Pračku zapínejte jen tehdy, je-li zcela naplněná.

4. Kapající kohoutek u vodovodu opravte co nejrychleji. Jen tak vám s kapající vodou neodkape i spousta peněz.

5. Vaříte-li vajíčka, postačí vám minimální množství vody, uvaří se totiž i v páře. A stejně je tomu i s květákem, brokolicí nebo bramborami.

10 tipu jak byt doma vice eco 2

6. Používáte při vaření poklici? Pokud ne, tak to ihned změňte! Poklička na hrnci sníží spotřebu energie až na čtvrtinu. Ideální je využívat co nejvíce tlakové hrnce, u nich je úspora energie 50%.

7. Tvoří se vám v lednici led? Pak pravděpodobně ledničku nerozmrazujete pravidelně anebo její těsnění neslouží tak, jak by mělo. Překontrolujte tedy těsnění a nezapomínejte lednici pravidelně rozmrazovat, neboť tvorba ledu silně zvyšuje spotřebu elektrické energie.

8. Sledujte nejnovější trendy v ECO hospodaření. Pořizujte si jen úsporné elektrospotřebiče a můžete-li, využívejte solární energii.

9. Nenechávejte zapojenou nabíječku do mobilu, pokud mobil nenabíjíte. Stejně tak to dělejte i s fénem v koupelně, rádiem v kuchyni anebo s pračkou. Jestliže spotřebiče nepoužíváte, nenechávejte je ani zapojené v zásuvce. I stand-by stav spotřebičů spotřebovává energii, jejíž financování jde z vaší kapsy.

10. Šetřete i s potravinami. Přezrálý banán namačkejte dětem do misky s citronem, ze zbylých uvařených brambor udělejte těsto na bramborové placky, zbytek čerstvé okurky využijte na přípravu zeleného smoothie se špenátem. Zkrátka chovejte se jako eko-hospodyňka a nenechávejte nic nazmar.

10 tipu jak byt doma vice eco 3

Text: Zuzana Bohdalová

Foto: Shutterstock.com